Nové fregaty třídy Constellation, snaha Američanů odčinit neúspěšné Zumwalty

Přehnaná cena řady vojenských projektů dovedla Američany k úspornějšímu přístupu. Nová třída fregat je toho jasným důkazem.

Lode-fregaty i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Podle mnoha odborníků ujel Pentagonu vlak, pokud jde o námořní akvizice. Spojené státy se těmto zvěstem rozhodly učinit přítrž velmi razantním krokem –⁠ objednaly nové fregaty třídy Constellation. Ty by měly dát zapomenout na tragikomické neúspěchy podobných akvizic US NAVY minulých desetiletí, které si v našem dnešním článku také připomeneme.

Lodě, které se US NAVY nepovedly

Vývoj nových technologií musí být postupný, protože při pokusu o skokový vývoj hrozí problémy. Přesně to se stalo hned u trojice koncepčně inovativních lodí. Tato plavidla mají hned několik společných znaků. Jsou o poznání dražší než jejich generační předchůdci a mají výrazně vyšší provozní náklady, než se původně očekávalo. Jejich automatizované systémy nefungují tak, jak by měly. V neposlední řadě odhalilo nasazení v reálných podmínkách závažné konstrukční nedostatky. Jedná se o tato plavidla:

iZdroj fotografie: Pixabay
Příklad využití zastaralé lodě –⁠ letadlová loď Interpid z roku 1943 je dnes muzeem
  • Torpédoborce Zumwalt s technologií stealth
  • Pobřežní lodě Littoral Combat Ship
  • Letadlové lodě třídy Gerald R. Ford

Fregaty třídy Constellation jsou v tomto ohledu racionální sázka na jistotu. Patří k absolutní světové špičce, aniž by se pokoušely být příliš progresivní. Nutno dodat, že k tomuto o poznání konzervativnějšímu a pragmatičtějšímu přístupu donutila Spojené státy hlavně Čína, která zbrojí nejen na souši a ve vzduchu, ale také na moři.

Fregaty třídy Constellation

Stavba nových fregat začne v roce 2026. Spojené státy zatím objednaly 20 těchto plavidel. Lze však předpokládat, že pokud budou fregaty inspirované italskými bojovými loděmi FREMM spolehlivé, americké námořnictvo svou objednávku minimálně zdvojnásobí. O úspěchu fregat třídy Constellation však v Pentagonu nikdo nepochybuje.

Jednak tyto fregaty vycházejí z osvědčených a odzkoušených technologií, ale hlavně si Spojené státy už nemohou dovolit šlápnout vedle. Vývoj má pochopitelně občasné problémy, avšak s novými fregatami již najisto v US NAVY počítají. Měly by být 151 metrů dlouhé, dosahovat rychlosti 26 uzlů (48 km/h) a mít posádku 140 námořníků.

iZdroj fotografie: Pixabay
Model ruské letadlové lodi budoucnosti jako důvod pro nové akvizice US NAVY

Vybaveny mají být i systémem Aegis, tedy schopností svými raketami ničit nepřátelské střely blížící se k flotile, kterou budou fregaty pomáhat chránit, systémem elektronického boje SLQ-32(V)6 CM Block II. atd. Zároveň mají sloužit v protiponorkovém boji, budou mít protilodní rakety Naval Strike Missile a ve výbavě mít i drony. Více jsme psali zde.

Jak moc se Američané poučili z neúspěšné třídy Zumwalt?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články