Tchajwanská ponorka Hai Kun se nejspíše vyrovná mnoha moderním protějškům, vybavení totiž dostane z Ameriky

Ačkoliv je Tchaj-wan malá země, dokázal evidentně vyvinout velice schopnou ponorku, která by byla případnou hrozbou pro čínská plavidla.

Ponorka Hai Kun i Zdroj fotografie: Kancelář prezidenta Tchaj-wanu
                   

Nejlepší způsob, jak zastavit případnou invazi na Tchaj-wan, k níž se může čínský komunistický režim v budoucnu uchýlit, je zničit co nejvíce plavidel přepravujících invazní síly ještě na moři. Tchajwanské námořnictvo se počty samozřejmě nemůže tomu čínskému rovnat, ale může se pokusit o útoky z úkrytu mořských hlubin. Sloužit by k tomu měla nové třída ponorek Hai Kun s parametry, jimiž se vyrovná mnoha dalším ponorkám ve světě.

Současné tchajwanské ponorky jsou staré

Tchajwanské námořnictvo má v současnosti 4 ponorky, ale 2 z nich jsou modernizovaná plavidla používaná ještě za druhé světové války; další 2 jsou modernější, konkrétně dieselelektrické ponorky třídy Hai Lung vycházející z nizozemských ponorek Zwaardvis z poloviny 80. let 20. století. Tchajwanci se v minulosti pokoušeli koupit moderní ponorky v zahraničí, ale záměr příliš nevyšel, a tak nakonec zvítězila myšlenka postavit si vlastní plavidla za vydatné pomoci a technologií z USA; celkem by jich mělo být 8, uvádí Defence-Blog.

První ponorka Hai Kun ukazuje, že se konstruktéři velice inspirovali právě nizozemskými ponorkami třídy Zwaardvis, přičemž je plavidlo výsledkem reverzního inženýrství, ač s mnoha vylepšeními, uvádí HiSutton. Jednou ze změn je tvar kormidel, kdy místo umístění do kříže budou ve tvaru X, což se dnes u mnoha moderních plavidel používá. Ponorce ale zůstal tradiční dieselelektrický pohon s bateriemi, přičemž se Tchajwanci nepokusili třeba o instalaci pohonu nezávislém na vzduchu, ani například o instalaci vertikálních odpalovačů střel.

Výzbroj má z torpéd a střel Harpoon

Parametry ponorky nejsou známé, ale Wikipedia uvádí, že by měla mít délku asi 70 m a výtlak 2 500 t. Na hladině by mohla mít rychlost kolem 8 uzlů, pod hladinou pak 17 uzlů, a umět se ponořit do hloubky až 420 metrů. Výzbroj pak mají tvořit americká torpéda MK-48 Mod6 Advanced Technology, což jsou velmi schopné zbraně a USA jich již několik kusů na Tchaj-wan prodaly. Doplňovat je mají protilodní střely UGM-84 Harpoon odpalované z torpédometů.

Nástup čínských vojáků

Invaze na Tchaj-wan by byla obrovská chyba: mohla by totiž spustit 3. světovou válku a na dlouho doslova zdevastovat celý svět

Špičkové má být její vnitřní a senzorové vybavení; Američané údajně Tcha-jwanu poskytli mnohé technologie používané na jejich útočných ponorkách třídy Virginia, uvádí NavalNews. Mezi nimi má být třeba sonarové vybavení nebo elektrooptické periskopy, ale i další technologie. Zatím se zdá, že ponorka nemá povlak snižující detekci, ale není vyloučeno, že se na dalších kusech objeví. Pokud Tchaj-wan opravdu postaví 8 moderních ponorek, budou pro čínské námořnictvo představovat významnou překážku, ačkoliv je bude schopno nějak ničit.

Představení ponorky Hai Kun

Jakou hrozbu mohou představovat tchajwanské ponorky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články