Moc se o ní neví, přesto modifikovaná INS Drakon budí respekt nejen svou velikostí. Je i skrytou jadernou pěstí „druhého úderu“

NÁZOR: Izraelské ponorky jsou sice malé, ale zato dost silně vyzbrojené. Nejnovější z nich má přitom posouvat možnosti námořnictva na ještě vyšší úroveň.

Izraelská ponorka Dolphin II i Zdroj fotografie: Ilan Rom / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Izraelské námořnictvo má ve své výzbroji mj. moderní ponorky třídy Dolphin-2, což jsou vlastně silně modifikovaná a vyspělá německá plavidla Typ 212, ale se schopnostmi od nich na míle vzdálenými. V současné době provozuje izraelské námořnictvo 2 taková, k nimž má ještě 3 menší třídy Dolphin-1. Vedle toho mělo však izraelské námořnictvo provést ještě modernizaci jedné další ponorky třídy Dolphin-2 známé jako INS Drakon, i když v jakých přesně směrech je lepší a o kolik odborníci spekulují, neboť podléhá přísnému utajení.

INS Drakon je větší než německé ponorky

Na koupi ponorek Dolphin-1 se izraelská vláda dohodla s tou německou již v 90. letech 20 století, a později od ní pak objednala ještě další 3 kusy Dolphin-2. Zajímavostí je, že část nákladů na jejich konstrukci platila sama německá vláda. Ponorky přitom vychází z konstrukce německých plavidel Typ 212, ale oproti nim jsou větší. Viditelnější je to u třídy Doplhin-2, která je dokonce o 28 procent větší než Dolphin-1. Poslední INS Drakon (již je postavená a prochází testy) má být údajně ještě větší, ale tato informace nebyla potvrzena.

Fotografie pořízené v loděnici v severoněmeckém Kielu, kde INS Drakon postavili, naznačují, že se od svých dvou předchůdců přece jenom liší. Má viditelně mnohem větší velitelskou věž, a je otázkou proč. Nejpravděpodobnější vysvětlení je, že jsou ve zvětšeném prostoru vertikální odpalovače řízených střel s možností umístění jaderných hlavic, kdežto předchozí ponorky je mohly odpalovat jen z torpédometů. Druhou možností pak je, že se jedná o hangár pro nějaký druh dronu, podobně jako je tomu u francouzské ponorky Suffren.

Ponorka INS Drakon je velmi tichá

Dolphin-2 je ponorka dlouhá 68,6 metrů a při ponoření má výtlak 2 400 tun, ale pro větší INS Drakon tyto údaje pochopitelně neplatí. Na její palubě slouží běžně posádka 35 až 45 námořníků, což není mnoho. Plavidla jsou vybavena pohonem nezávislým na vzduchu, tak mohou zůstat pod hladinou nejspíše i několik dní. Podobné typy pohonu jsou navíc velice tiché, což ztěžuje možnosti odhalení, a současně uděluje ponorkám Dolphin-2 rychlost až 25 uzlů, přičemž se může potopit do hloubky minimálně 350 metrů.

Izraelská střela Spike LR

Brutální izraelská protitanková střela Spike LR prorazí až 1 200 mm RHAe, zničí tedy i jakýkoliv ruský tank; ve výzbroji je má i AČR

Hlavní výzbrojí plavidla je 6 torpédometů ráže 533 milimetrů s torpédy určenými k útokům proti lodím a jiným ponorkám. Jsou tu ale i 4 torpédomety ráže 650 milimetrů, do nichž izraelská armáda používá řízené střely Popeye Turbo SLCM s dosahem až 1 500 km. Předpokládá se, že jsou vyzbrojeny i jadernou hlavicí, což dává zemi možnost druhého úderu v případě napadení. Tyto střely by pravděpodobně byly i ve vertikálním odpalovači. Kromě toho může plavidlo odpálit protilodní střely UGM-84C Harpoon a protivrtulníkové střely Triton.

Jak nebezpečné jsou podle vás izraelské ponorky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články