Oprava lepidlem místo výměny: technici šetřili na britské jaderné ponorce HMS Vanguard, která je pro zemi zcela klíčová

Ačkoliv prošla britská jaderná ponorka Vanguard několikaletou opravou, objevili inspektoři zásadní pochybení techniků, které mohlo vést v krajním případě i k zániku plavidla.

Jaderná ponorka HMS Vanguard Velké Británie i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Britským námořnictvem hýbe v posledních týdnech skandál týkající se jedné z klíčových zbraní, a sice jaderné ponorky Vanguard s balistickými raketami. Plavidlo přitom nedávno absolvovalo 7letou generální opravu a v druhé polovině roku 2022 ho britské námořnictvo zařadilo zpět do služby. Ale těsně před tím, než posádka naplno spustila reaktor, odhalila nepříjemnou nedbalost techniků i údržbářů, kteří některé části jenom laicky zalepili, než aby je vyměnili.

V jaderném reaktoru ponorky byly slepované šrouby

Na základě předběžných informací se zdá, že údržbáři firmy Babcock flagrantně porušili předpisy při opravě izolace chladícího potrubí v jaderném reaktoru. Šrouby, které drží izolaci na svém místě, zřejmě někdo příliš utáhl, v důsledku čehož odpadly jejich hlavy. Správným postupem je takové šrouby vyměnit. Opraváři si ale podle všeho chtěli práci ulehčit a odpadlé hlavy šroubů jenom přilepili zpět. Jedna z hlav ale naštěstí při inspekci odpadla, což vedlo k dalšímu zkoumání, při němž bylo odhaleno i několik dalších lepených spojů.

Kdo přesně za přilepení šroubů může, má zjistit vyšetřování. I pro společnost Babcook je to velmi nepříjemná událost, má být totiž druhým největším dodavatelem tamního ministerstva obrany, protože s ním má uzavřené kontrakty na opravy jaderných ponorek tříd Vanguard a Astute v řádech desítek miliard korun. Zatím je ale otázkou, jak se událost projeví na další spolupráci a bojeschopnosti britské ponorkové flotily.

Ponorka Vanguard iZdroj fotografie: Tam McDonald / Creactive Commons / OGL
Britská jaderná ponorka Vanguard

Vanguard je nejstarší ponorkou stejnojmenné třídy, kterou tvoří čtveřice plavidel. Pro bezpečnost Velké Británie jsou klíčová, protože jde o jediné nosiče jaderných zbraní v zemi. V minulosti totiž rezignovala na jaderné bombardéry a balistické rakety, místo nichž se rozhodla, že jediným způsobem jaderného odstrašení budou ponorky. V současné době disponuje přibližně 200 jadernými hlavicemi a minimálně jedna ponorka třídy Vanguard je na moři a připravena v případě konfliktu zaútočit.

Na ponorce Vanguard bývá 48 jaderných hlavic

Stavba ponorky Vanguard začala v roce 1986 a na vodu byla spuštěna o šest let později. Jedná se o plavidlo dlouhé 149,9 metrů, jehož výtlak dosahuje 15 900 tun. Pod hladinou pak dosáhne rychlosti vyšší než 25 uzlů a na její palubě slouží 135 námořníků. Ponorka je vyzbrojena 4 torpédomety pro torpéda Spearfish, její hlavní zbraní je ale 16 balistických raket UGM-133 Trident II, kdy může nést každá z nich až 8 jaderných hlavic. Britské námořnictvo však nabíjí do ponorek jen 8 raket s 48 hlavicemi, tedy přesně polovinu. Rakety mají přitom létat do vzdálenosti kolem 12 tisíc kilometrů.

Životnost britských ponorek třídy Vanguard se pomalu blíží ke konci a Britské královské námořnictvo je chce nahradit novou třídou Dreadnought. V loděnicích již začala stavba 3 ze 4 nových plánovaných plavidel. Do výzbroje budou zařazeny nejdříve na začátku 30. let 21. století, do té doby ale musí zůstat ponorky třídy Vanguard ve službě. Jejich bezchybná údržba je tak pro obranyschopnost Velké Británie jakožto jaderné „velmoci“ doslova klíčová.

Jak opraváři mohli na jaderném zařízení udělat tak fatální chybu?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články