Japonské futuristické stealth fregaty Mogami jsou názornou ukázkou preciznosti a rozvahy; mají být nepozorovanými zabijáky

NÁZOR: Japonci se snaží udržovat velmi silné námořnictvo a jeho poměrně nové fregaty Mogami jsou ukázkou, že i malá loď s malou posádkou může být extrémně smrtící.

Japonská fregata Mogami i Zdroj fotografie: Hiroshi Miyaji / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Síla japonského námořnictva se opírá kromě ponorek a nosičů helikoptér – což mohou být i letadlové lodě – také o početné torpédoborce několika tříd. Některé z nich ale potřebuje vyměnit za modernější, a vzhledem k rostoucím nákladům se rozhodlo, že je nahradí menšími a levnějšími fregatami. Plavidla třídy Mogami mají přitom schopnosti moderních torpédoborců, ale také menší výtlak, razantně redukovanou posádku a řadu špičkových schopností. Mezi nejlepší vlastnosti pak patří stealth konstrukce, takže jsou těžko detekovatelné.

Fregaty nahradí starší torpédoborce

Ve své flotile chce japonské námořnictvo nahradit torpédoborce třídy Asagiri a doprovodné torpédoborce třídy Abukuma z 80. let 20. století. Rozhodlo se přitom vsadit na fregaty, což jsou lodě o něco menší než torpédoborce, ale s podobnými vlastnostmi, jsou však obecně levnější. S výstavbou fregat začalo již v roce 2015 a výsledná třída Mogami patří mezi opravdovou světovou špičku; má mohutnou výzbroj a vlastnost stealth. Japonsko má již v aktivní službě 4 takové lodě a další 4 jsou spuštěny na vodu a v různém stupni výstavby, další pak v plánu.

Mikuma, fregata třídy Mogami iZdroj fotografie: Japonské námořnictvo / Creative Commons / CC BY
Mikuma, fregata třídy Mogami

Web MilitaryToday uvádí, že jsou fregaty třídy Mogami kradmější než většina ostatních válečných lodí na světě, z čehož by si mnozí konstruktéři mohli vzít příklad. Jejich futuristický tvar a použité materiály zaručují nízký radarový odraz, a pohon má být mimořádně tichý. Díky tomu by mohly dosahovat až parametrů amerických torpédoborců třídy Zumwalt, oproti nimž jsou však mnohem levnější. Jejich délka je 133 metrů a výtlak 5 500 tun, jsou tedy o dost menší než třeba Type 054B, které se mohou stát páteří čínského námořnictva. Japonsko s nimi navíc uspělo i v zahraničí, 8 fregat si již objednala Indonésie a další země mohou následovat.

Mogami má silnou raketovou výzbroj

Japonská fregata třídy Mogami má na přídi dělo ráže 127 milimetrů a disponuje také 8 protilodními střelami Type 17 s dosahem až 400 kilometrů a údajně lepšími vlastnosti než mají americké střely RGM-84 Harpoon. Chybět jí nemá ani systém protivzdušné obrany krátkého dosahu SeaRAM, uvádí TheDrive, a dále má fregata vertikální odpalovací systém Mark 41 s 16 buňkami, který na prvních plavidlech není, ale bude jim dodán. Odpalovat z něj lze střely země-vzduch typu 03 Chu-SAM, ale zvládá např. i řízené střely RGM-109 Tomahawk.

Japonský F-4EJ Phantom II při vzletu

Dlouhých 48 let sloužily legendy F-4 Phantom II v Japonsku, kde také vznikl poslední kus na světě; teď ale musí udělat místo pro F-35

Velikou předností fregat třídy Mogami je pak velká míra automatizace, díky čemuž se podařilo zredukovat posádku na pouhých 90 námořníků; loď ale disponuje i mnoha dalšími moderními technologiemi. Kromě radaru AESA nebo sonaru k lokalizaci ponorek, které může ničit pomocí torpéd, je to i pasivní radarový systém nebo schopnost elektronického útoku. Kormidelna a řídicí místnost má potom panoramatické obrazovky s rozhledem kolem celé lodě bez jakéhokoliv mrtvého úhlu, tedy podobně jako izraelský tank Merkava 5 Barak.

Kumani, japonská fregata třídy Mogami

Jak hodnotíte japonské fregaty a celkově nový trend, že na ně řada námořnictev přechází?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články