Nejnovější americkou letadlovou loď čeká nejspíše již letos první nasazení do akce

Americké námořnictvo si udržuje pravidelnou flotilu letadlových lodí, kterou neustále obnovuje. Před nasazením nové třídy ji vždy čeká řada zkoušek.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
                   

Námořnictvo USA má v současné době 11 velkých letadlových lodí. V běžné řadové službě jich je deset, protože nejnovější z nich, USS Gerald R. Ford, stále prochází sérií zkoušek a úprav. Podle původních plánů již mělo být vše hotovo před několika lety, ale stavbu lodi zbrzdily hlavně technické problémy. Jde o zcela novou třídu amerických letadlových lodí s mnoha revolučními technologiemi. Proto se potýká s „dětskými nemocemi“.

Výkonnější plavidlo, ale menší posádka

Stavba samotné letadlové lodi začala již v roce 2005. Námořnictvu měla být předána v roce 2015, ale nakonec ji převzalo ke zkouškám o dva roky později. Je dlouhá 333 metrů a výtlak má přes 100 tisíc tun, tedy zhruba stejně jako předchozí třída Nimitz. Přesto jde o dvě naprosto odlišná plavidla. Nová třída má být mnohem výkonnější díky novým technologiím, jimiž disponuje. A přitom je k její obsluze a provozu zapotřebí zhruba o čtvrtinu menší posádka než u předchozí třídy Nimitz.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
Vpředu USS-Gerald R. Ford a USS Harry S. Truman

Tou nejviditelnější změnou, která loď Gerald R. Ford charakterizuje, jsou její principiálně nové katapulty. Až do současnosti používaly americké letadlové lodi parní katapult. Jejich příprava na „vystřelení“ letounu z paluby do vzduchu ale potřebuje nějaký čas a v konstrukci samotné paluby zabírají mnoho místa, protože jsou značně rozměrné.

Aviation Boatswain’s Mate (Equipment) Airman Recruit David Caruso, left, and Aviation Boatswain’s Mate (Equipment)…

Zveřejnil(a) USS Gerald R. Ford – CVN 78 dne Pátek 31. prosince 2021

Proto má nejnovější nosič USS Gerald R. Ford katapulty elektromagnetické. S jejich pomocí bude například urychlena sekvence startů o 25 až 30 procent. Podobných kvalitativních inovací na nové letadlové lodi je mnohem více. Takové plavidlo ale námořnictvo stálo 13 miliard dolarů (290 miliard korun).

Počet problémů začíná klesat

Mnoho nových technologií ale také znamená mnohé problémy, kvůli kterým se ukončení zkoušek lodi muselo oddalovat. Ještě před předáním námořnictvu do zkušebního provozu se objevily potíže s hlavními turbínovými generátory. Hodně práce si pak vyžádal i nový elektromagnetický systém katapultů nebo systém výtahů.

Námořnictvo je ale přesvědčeno, že se všechny existující problémy podařilo exaktně definovat a jejich vyřešení se rychle blíží do zdárného konce. Je to zřetelně vidět na objemu nově se objevujících problémů, kterých je stále méně a jejich charakter je stále méně závažný.

The aircraft carrier USS Gerald R. Ford (CVN 78) successfully completes the third and final scheduled explosive event of…

Zveřejnil(a) USS Gerald R. Ford – CVN 78 dne Pátek 31. prosince 2021

V roce 2021 loď prošla i takzvanými šokovými zkouškami, o kterých jsme na tomto webu již psali. V blízkosti nové letadlové lodi bylo odpáleno 18 tun výbušnin. Účelem zkoušky bylo zjistit, jaký bude mít blízký masivní výbuch vliv na konstrukci a systémy plavidla. Taková exploze nezůstala pochopitelně bez následků, ale ty byly programově eliminovány vlastní konstrukcí lodi, nebo byly opraveny.

Námořnictvo by svou nejmodernější loď mělo rádo co nejdříve v akci, protože by tak mohlo vypravovat o jeden svaz více. V čele s lodí, která nemá na celém světě konkurenci. Zbývajících deset letadlových lodí USA v činné službě patří ke starší třídě Nimitz. Ale v roce 2019 byla spuštěna na vodu již druhá loď třídy Gerald R. Ford, pojmenovaná USS John F. Kennedy.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
Stavba USS John F. Kennedy

Ta by měla být zařazena do zkušebního provozu u námořnictva v roce 2022 a čeká ji pak samozřejmě také série testů. Nahradit by měla USS Nimitz. Ve výstavbě je i třetí loď třídy USS Enterprise, která by mohla být spuštěna na vodu v roce 2025. V plánu je stavba i čtvrtého plavidla USS Doris Miller.

Jak hodnotíte schopnosti nejnovější třídy amerických letadlových lodí?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články