Ruská raketová korveta Tucha je sice dost malá, podařilo se ji ovšem až překvapivě silně vyzbrojit proti cílům na moři i na souši

Jelikož ruské námořnictvo nemůže stavět velká plavidla, soustředí se na ta malá, kterou mohou svou velikostí klamat a zastoupit i mnohem větší plavidla.

Ruská korveta třídy Karakurt i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
                   

Od rozpadu SSSR nemá Rusko dostatečné kapacity na stavbu velikých vojenských lodí, protože velké loděnice zůstaly na Ukrajině. Jeho námořnictvo se proto soustředilo hlavně na malá plavidla, jejichž konstrukce je v mnoha ohledech unikátní, a hlavně disponují velikou palebnou silou – na jejich délku a výtlak až neuvěřitelnou. Jedním z takových plavidel je třeba korveta Tucha, které spadá do početné třídy Karakurt.

Tucha je malá, ale silně vyzbrojená

Lodě třídy Karakurt jsou nová plavidla, MilitaryToday uvádí, že stavba prvních započala v roce 2015, a samotná výstavba korvety Tucha byla zahájena v roce 2019. Námořnictvo si ji objednalo v 16 kusech, z nichž je už několik v aktivní službě, a další v různé fázi uvádění do provozu nebo výstavby. Jsou to přitom docela malé lodě, jejich délka je jenom 67 metrů a mají výtlak 870 tun, což je opravdu „nic“ – pro představu, třeba americký torpédoborec třídy Arleigh Burke je dlouhý 155 metrů a má výtlak 9 900 tun (Američané korvety nemají, ale vyvíjí fregatu).

Vzhledem k velikosti je na palubě korvety velmi silná výzbroj – na přídi má dělo ráže 76 milimetrů, ale také 8 buněk k odpalování řízených střel, jak uvádí Defence-UA. Z nich může vypalovat buď protilodní střely P-800 Oniks nebo řízené střely Kalibr, kdy první z nich mohou zasahovat lodě do vzdálenosti až 600 kilometrů a létají rychlostí až Mach 2,6, a jejich hlavice váží 300 kilogramů. Kalibr je zase většinou podzvukový, ale existuje ve více typech, a nese hlavici až 500 kilogramů těžkou – podle verze má pak dosah až 2 500 kilometrů.

Tucha má silnou protivzdušnou obranu

Korveta třídy Karakurt má i relativně slušnou protivzdušnou obranu, a to konkrétně Pancir-M, což je námořní verze systému Pancir-S1, uvádí NavyRecognition, jehož střely zasáhnou cíle do vzdálenosti až 30 km. Ve výbavě jsou i 2 rotační kanony ráže 30 mm s dosahem 5 km, které slouží k blízké ochraně lodi proti přilétajícím střelám. Lze je ale využít i proti cílům na vodě, třeba proti námořním dronům. Výzbroj korvety má doplňovat dron Orlan-10, který je velkou novinkou, ale Ukrajinci ho již zvládali prozkoumat, jak ArmádníZpravodaj psal.

Ruská korveta třídy Karakurt

Ruská válečná loď Cyklon je docela malá korveta s pořádnou silou, útočit může z dálky až 2 500 km díky řízeným střelám Kalibr

Na palubě ruské korvety slouží 39 námořníků a její pohon zajišťuje trojice dieselových motorů, s níž je schopna dosahovat rychlosti až 30 uzlů. Zásoba paliva má přitom stačit na operace trvající až 15 dní. Z toho je patrné, že se příliš nehodí k operacím na oceánech, ale jsou určitě vhodné pro klidnější vody v Černém, Kaspickém nebo Baltském moři, případně pro plavbu u pobřeží. Tucha může mít i své nedostatky, ale není pochyb, že konstruktéři umístili na malé a rychlé plavidlo maximum možné palebné síly, takže je rozhodně nelze podcenit.

Korveta třídy Karakurt

Jak hodnotíte ruské korvety třídy Karakurt?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články