Ruská Tichomořská flotila je úctyhodně silná a mění rozložení sil. Z demonstrace síly je možné vidět, co všechno ji tvoří

Rusko má 5 aktivních flotil, jelikož má díky své rozloze přístup hned k několika mořím. Tichomořská flotila je od ostatních vzdálená, ale zato extrémně silná.

Ponorka třídy Borej Alexander Něvsky i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruska / Creative Commons / CC BY
                   

Kolem Evropy udržuje Ruská federace hned 3 flotily, a to v Severním ledovém oceánu, Baltském moři a Černém moři, ale blízko má ještě k dispozici flotilu kaspickou. Existuje nicméně i pátá na druhém konci Ruska, s níž se ty ostatní nemohou snadno spojit. I proto musí být dostatečně silná, aby ve své oblasti hájila ruské zájmy. Tichomořská flotila je navíc velmi blízko Spojeným státům americkým a Japonsku, s nímž ani federace nemá mírovou smlouvu, a navíc je se zemí v neustálé při o anektované Kurilské ostrovy.

Vlajková loď je stejná jako potopená Moskva

Ruská Tichomořská flotila by se počtem plavidel mohla klidně poměřovat s námořnictvy mnoha zemí, a to i těch větších. V současné době je na její hlavní základně v přístavu Fokimo poblíž Vladivostoku. Její vlajkovou lodí je křižník Varjag, což je plavidlo třídy Slava, tedy stejné jako byl křižník Moskva potopený v dubnu 2022 v Černém moři ukrajinskými protilodními střelami Neptun. Jde o loď, jejíž stavba začala již v roce 1979, a do výzbroje byla zařazena o 10 let později. Její hlavní zbraní je 16 protilodních střel P-1000 Vulkan.

Vlajková loď Tichomořské flotily křižník Varjag iZdroj fotografie: Námořnictvo Spojených států amerických
Vlajková loď Tichomořské flotily křižník Varjag

Kromě křižníku se hladinové loďstvo opírá o 5 torpédoborců, z nichž jeden je třídy Sovremennyj, zatímco ostatní třídy Udaloj I. Jde o letitá plavidla z dob Sovětského svazu, takže se jejich výzbroj odvíjí od toho, jakou verzí modernizace prošly. Například torpédoborec Maršál Šapošnikov je schopen odpalovat řízené střely Kalibr a měl by mít schopnost nést u hypersonické střely Zirkon. Naopak torpédoborec Admiral Tributs je vybaven hlavně na protiponorkový boj.

Za moderní lodě lze naopak pokládat pětici korvet, kdy 4 z nich jsou třídy Stereguščij. Jde o lodě s výtlakem jen 2 200 tun, ale jsou vyzbrojeny velmi schopnými podzvukovými protilodními střelami Ch-35, a také námořní verzí moderního ruského protivzdušného systému S-350 Vityaz, který zasáhne cíle do vzdálenosti až 120 km. Poslední do počtu je pak korveta Gremjaščij, jejíž hlavní zbraní jsou řízené střely Kalibr. Ve službě je ale i řada menších lodí a několik výsadkových plavidel.

Páteří ruské flotily jsou ponorky

Tichomořská flotila má i svou ponorkovou část, a právě v této oblasti lze její sílu označit za úctyhodnou. Hlavní silou je totiž čtveřice ponorek třídy Borej, což jsou moderní nosiče balistických raket s jadernými hlavicemi. Na jejich palubě může být až 16 raket RSM-56 Bulava, každá až s 6 jadernými hlavicemi. Do flotily patří navíc i ponorka Belgorod s jadernými torpédy Poseidon s neomezeným dosahem a jadernou hlavicí. Kromě toho má flotila dvě moderní jaderné útočné ponorky třídy Jaseň a řadu starších plavidel.

V dubnu pak dostala flotila rozkaz k mimořádným prověrkám bojové připravenosti, a podle mnoha analytiků mělo jít o ukázku schopností během návštěvy čínského ministra obrany v Moskvě. Při prověrce však nečekaně přišel o funkci dlouholetý velitel Sergej Avakjanc, přičemž Rusko tvrdí, že to bylo kvůli jeho věku 65 let – zda se jednalo o jediný důvod, však není známo, shoda náhod je to ale zajímavá. Tichomořská flotila nicméně v poslední době utrpěla citelné ztráty na jednotkách námořní pěchoty nasazených na Ukrajině.

Cvičení ruské Tichomořské flotily

Jak nebezpečná může být ruská Tichomořská flotila?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články