Rusko oživuje obří sovětské vznášedlo Murena poháněné dvojicí vrtulí: přepravit zvládne i tank a budí zájem v zahraničí

Vznášedla třídy Murena už Rusko v minulosti ve výzbroji mělo, ale nakonec se jich zbavilo. Nyní by prý rádo provozovalo zmodernizovaný typ.

Vznášedlo Murena-M i Zdroj fotografie: RosOborExport
                   

Ruské námořnictvo si údajně plánuje objednat nová a zmodernizovaná vyloďovací vznášedla Murena, jejichž výroba by měla začít ještě v roce 2023 v Chabarovsku na samém východě federace (u hranic s Čínou). Už v minulosti přitom Rusko stroje tohoto typu vlastnilo a již před několika lety plánovalo stavbu nových a modernějších. Ale z projektu nakonec sešlo v důsledku sankcí, jimž země čelila po anexi Krymu v roce 2014.

Vznášedla měla sloužit na lodích třídy Mistral

Rusko chtělo těmito vznášedly vybavit dvojici výsadkových lodí francouzského původu třídy Mistral. Jenomže Francie nakonec po tlaku mnoha zemí dodávku moderních vojenských plavidel do Ruska stornovala a prodala je Egyptu, načež ruské námořnictvo objednávku vznášedel zrušilo. V minulosti jich přitom provozovalo osm, protože je v letech 1985 až 1992 postavil Sovětský svaz, a následně sloužila u pohraniční stráže. Snad pro jejich zastaralost je ale Rusko nakonec poslalo do výslužby.

V současné době je ale trojice starších plavidel stále ve službě, a to u jihokorejského námořnictva. V Rusku si je objednalo v roce 2003 a je s nimi údajně nadmíru spokojené. Až tak moc, že by chtělo současná vznášedla modernizovat a uvažuje i o dalších plavidlech. Samozřejmě je otázka, jak bude Rusko schopné a ochotné takovým požadavkům vyhovět. Jižní Korea patří ke spojencům USA a některé její zbrojní výrobky míří i na Ukrajinu, ale i do zbytku Evropy, například tank K2 Black Panther do Polska.

Ruské vznášedlo Murena je velmi rychlé

Výtlak vznášedla má být 149 tun, je 31,6 metru dlouhé a 14,8 metru široké. Ve výbavě má dva zvedací a dva pohonné ventilátory, s nimiž dosahuje rychlosti až 50 uzlů. Podle tvrzení chabarovské loděnice by měla modernizovaná verze označovaná jako Murena-M disponovat lepším vzduchovým polštářem, který jí celkově dodá lepší vlastnosti. Dosah vznášedla bude až 190 kilometrů, ale využije-li svůj pohon naplno, bude zkrácen zhruba na polovinu. Posádku plavidla pak tvoří 14 námořníků.

Nosnost Mureny je 45 tun a měla by být schopná uvézt jeden tank a výsadek 80 vojáků. Pokud by na palubě tank nebyl, je možné přepravit 25 tun nákladu a až 160 vojáků. Hlavní výzbroj vznášedla tvoří dva rychlopalné rotační kanony AK-306 ráže 30 milimetrů zajišťující hlavně protivzdušnou obranu. Posádka také disponuje několika protiletadlovými střelami krátkého dosahu, kulomety a granátomety.

K čemu všemu se může výsadkové vznášedlo hodit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články