Ruská ponorka „Petrohrad“ je přímou ukázkou vyhozených peněz. Nepřinesla nic než zklamání, ostatně jako celá její třída

Jsou-li ponorky menší velikosti kvalitně vybavené, mohou být za určitých okolností žádoucí a úspěšné. Jenomže to neplatí vždy, a už vůbec ne o prvních kusech.

Kotvící ponorka Sankt Peterburg i Zdroj fotografie: Uživatel Black leon / Creative Commons / CC BY
                   

Sovětské (a později ruské) námořnictvo nemělo v 90. letech 20. století dostatek peněz, takže mnoho projektů zrušilo. Stejný osud mohl potkat i první ponorku třídy Projekt 677 Lada, jejíž první kus – ponorka Sankt Peterburg (Petrohrad) – neměla na růžích ustláno, a nakonec se ukázala jako veliké zklamání, neb nesplnila nemalá očekávání. Ruské námořnictvo už má navíc dva její vylepšené nástupce, takže s ní do budoucna nepočítá.

Námořnictvo čekalo přes 20 let

Sovětské námořnictvo mělo na začátku 90. let 20. století ve výzbroji relativně dobré konvenční ponorky třídy Projekt 877 Kilo, ale ukázalo se, že jsou na některá mělká a menší moře příliš velké. Vznikl proto nápad postavit ponorku menší, která měla být v mnohém inovativní – například se počítalo pouze s jednoduchým trupem, a dokonce také s moderním pohonem nezávislým na vzduchu. Stavba ponorky zvané Sankt Peterburg začala v roce 1997, uvádí Military-History, dokončena byla v roce 2004, a do provozu uvedena v roce 2010.

Příď ponorky Sankt Peterburg iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Příď ponorky Sankt Peterburg

NationalInterest uvádí, že ale nebyla zařazena do výzbroje, neboť se u ní objevily problémy hlavně s pohonem a sonarovým systémem. Rusům se např. nepodařilo vyvinout pohon nezávislý na vzduchu, a tak byl do ponorky namontován klasický diesel-elektrický. Tyto problémy byly nakonec odstraněny, ale Petrohrad se stal jenom zkušební platformou. Již poučené ruské námořnictvo si nicméně objednalo vylepšené ponorky stejné třídy, tedy Projekt 677 Lada, ale značně přepracované a vylepšené. Jenomže ani to jim úspěch nezaručilo.

Sankt Peterburg vydrží na moři 45 dní

Ponorka Sankt Peterburg je 72 metrů dlouhá a její výtlak je při plném ponoření 2 700 tun. Na hladině se může pohybovat rychlostí 10 uzlů, pod hladinou pak 21 uzlů, uvádí Wikipedia. Potopí se přitom do hloubky až 300 m a s plnými nádržemi vydrží na moři až 45 dní. Vyzbrojena je 6 torpédomety ráže 533 mm a nese 18 torpéd nebo raket, ale může nést i miny. Oproti tomu vylepšené ponorky třídy Lada byly navíc upraveny, aby mohly nést i řízené střely Kalibr.

Ruské námořnictvo uvažovalo o tom, že Sankt Peterburg modernizuje na úroveň vylepšených plavidel Projekt 677 Lada, ale náklady by byly stejné jako stavba ponorky nové, a tak ho nakonec poslalo do šrotu. Rusko doufalo, že se stanou malé ponorky třídy Lada i dobrým exportním artiklem pro země, které nemají na to provozovat velké typy ponorek, ovšem nakonec se žádnou prodat nepodařilo, takž je třída spíše velikým zklamáním.

Vylepšená ponorka třídy Projekt 677 Lada

Co si myslíte o ponorkách třídy Projekt 677 Lada?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články