Ukrajinský námořní dron Stalker 5.0 je opravdu levný díky lodním šroubům. Urazí až 600 km a zabezpečí moře i řeky

Námořní drony mají široké spektrum využití, nemusí být jenom sebevražedné. Nezbytné přitom je, aby je bylo možné produkovat za přijatelné náklady.

Námořní dron Stalker 5.0 i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyi)
                   

Ukrajina opakovaně prokázala, že mohou operace námořních dronů významně omezit působení mnohem silnějšího loďstva. Je-li zvolena správná taktika, lze s jejich pomocí potopit i moderní plavidla, ale stejně tak mohou být jejich úkoly jiné. Důležitá je také schopnost tyto drony produkovat ve velkém množství za přijatelné náklady, protože pokud jsou použité jako sebevražedné, jsou definitivně zničené. Obojí má splňovat nový dron Stalker 5.0.

Cena je nižší než u jiných dronů

Jednou z výhod ukrajinského námořního dronu je jeho cena. Portál HiSutton uvádí, že je kolem 60 tisíc dolarů (1,4 milionu korun), což je levnější než třeba Magura V5 nebo Sea Baby – ten stojí dle Wikipedie zhruba 5,5 milionů korun, zatímco k prvnímu z nich uvádí skoro 7 milionů. Oproti nim je jedním z rozdílů, že dron pohání klasický lodní motor pověšený na zádi, jako je tomu například u motorových člunů. Nejspíše proto lze využít mnoho dostupných komerčních dílů, zatímco komunikace s operátorem je zajištěna přes Starlink.

Stalker 5.0 je plavidlo schopné několika úloh – může být sebevražedné, kdy uveze 150 kg výbušnin, což pravděpodobně stačí na menší plavidla, ač v případě hromadného útoku i na větší. V jeho nákladním prostoru lze také uložit zásoby a poslat ho přes vodu k nějakým jednotkám – nabízí se třeba vojáci na východním břehu Dněpru v Chersonské oblasti. KyivIndependent pak uvádí, že je určen i k průzkumu a hlídkování u pobřeží nebo na řekách.

Stalker 5.0 může plout až 75 km/h

Oproti známějším ukrajinským námořním dronům má nejspíše Stalker 5.0 jiný dosah, dle MilIn je to konkrétně kolem 600 kilometrů, což by odpovídalo i plánům na jeho nasazení na řekách nebo v pobřežních oblastech. Jeho cestovní rychlost je potom 55 km/h, ale v případě potřeby ji může zvýšit až na 75 km/h – v takovém případě však pravděpodobně spotřebuje mnohem více paliva a deklarovaný dosah bude mnohem menší.

Francouzsko-britský dron MMCM

Námořní dron Magura V5 je skvělý ukrajinský počin a další krok k úplnému ovládnutí Černého moře, Rusové už nejspíše nevyplují

Velikostně se nejedná o veliké plavidlo, jeho délka je 5 m a šířka 1,2 m. Fotografie ukazují, že bude mít velmi nízkou siluetu, ostatně námořní drony ční běžně nad hladinou jenom pár desítek centimetrů, aby je bylo obtížné zahlédnout. Jedinou vyvýšenou částí je konstrukce osazená kamerami, aby bylo z dronu dobře vidět. Lze předpokládat, že kromě klasické denní kamery bude též disponovat termovizí či podobnou technologií pro plavbu v noci.

Dron Stalker 5.0

Jaké by bylo nejlepší využití dronu Stalker 5.0?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články