Námořní dron Magura V5 je skvělý ukrajinský počin a další krok k úplnému ovládnutí Černého moře, Rusové už nejspíše nevyplují

NÁZOR: Ukrajinské námořnictvo dokázalo zaútočit pomocí námořních dronů na ruské lodě, přístavy i jiné cíle. O krok blíže ovládnutí Černého moře je i díky dronu Magura V5.

Francouzsko-britský dron MMCM i Zdroj fotografie: Uživatel Rama / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Stále důležitější úlohu mají v boji o Černé moře řiditelné námořní drony, které využívá ve velkém ukrajinské námořnictvo. S jejich pomocí se snaží bojovat s mnohem silnější ruskou hladinovou flotilou, protože většími námořními plavidly Ukrajina v současnosti nedisponuje. S jejich pomocí se jim podařilo úspěšně zaútočit na plavidla, ale také na Kerčský most a přístavy. Drony je však možné využívat i jinak, dobrým příkladem je stroj Magura V5.

Magura V5, dron určený ke sledování

Vyspělý námořní dron Magura V5 se podle modelu představeného na veletrhu IDEF 2023 svým tvarem a velikostí příliš neliší od jiných, které Ukrajina používá k útokům na plavidla. Je ale zřejmé, že může být využit tímto způsobem také, ovšem jeho primárním úkolem je sledování a průzkum. Podle portálu NavyRecognition provádí rozsáhlé námořní hlídky, ale může plnit i pátrací a záchranné mise, případně pokládat miny.

Některé zdroje dokonce naznačují, že stál dron Magura V5 za zásahem ruských plavidel v Černém moři. Určit to však nelze přesně, je totiž velmi podobný dronu Sea Baby, o jehož potenciálu kontrolovat celé Černé moře jsme již na Armádním Zpravodaji informovali, a jelikož podléhají operace námořnictva utajení a ne vše se tak dostane na veřejnost, názory se rozchází. Dron Magura má každopádně nosnost 320 kg, takže toho může zcela jistě využít i k nesení útočné hlavice. Jinak je osazen pozorovacími přístroji a dalším vybavením.

Objevit dron Magura V5 je obtížné

Třeba portál NavalNews poskytl některé technické specifikace dronu, třeba že je dlouhý 5,5 m a široký 1,5 m. Vyroben má být navíc z materiálu, díky němuž je jen obtížně detekovatelný na radaru. Jeho silueta vyčnívá nad hladinu jen zhruba půl metru, takže ho je obtížné objevit i lidským zrakem. Během své plavby se dron pohybuje úspornou rychlostí kolem 22 uzlů, ale v okamžiku nějakého útoku je schopen dosáhnout velmi slušné rychlosti 42 uzlů.

Ukrajinský dron SpyGun

Ukrajinští elitní vojáci mají podivný špionážní dron SpyGun, který je z více než 80 % průhledný; a právě v tom je jeho ultimátní síla

Dosah Magura V5 je zhruba 850 kilometrů bez doplňování paliva, což znamená, že může operovat i ve velkých vzdálenostech od ukrajinského pobřeží. Se svou obsluhou je spojen pomocí radiového signálu, využívá ale také satelitní komunikaci, takže by mělo být relativně obtížné ho rušit. Kolik těchto plavidel má ukrajinské námořnictvo ve výzbroji, není z pochopitelných důvodů veřejně známý údaj. Drony by ale mohly pomoci například s ohlídáním koridoru pro lodě, které přepravují obilí z ukrajinských přístavů hlavně do Evropy.

Spolu s již zmíněným dronem Sea Baby je tak vcelku na místě názor, že budou jakékoliv další operace ruských plavidel v oblasti de facto nemožné. Z přístavů už se ostatně příliš často neodváží už teď, a navíc nejsou ve 100% bezpečí ani tam, o čemž se mohli Rusové přesvědčit, když jim Ukrajinci zdevastovali ponorku Rostov na Donu.

Námořní dron Magura V5

Jak hodnotíte ukrajinský dron Magura V5?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články