Tažená ukrajinská houfnice by mohla být „odlehčená“ 2S22 Bohdana, Ukrajincům by přinesla dvě zásadní výhody

NÁZOR: Ve válce na Ukrajině mají děla zásadní roli, a kdyby se Ukrajincům podařilo vyvinout vlastní taženou houfnici, nemusela by se tolik spoléhat na dodávky ze zahraničí.

Ukrajinská samohybná houfnice 2S22 Bohdana i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny
                   

Po okupaci Krymu a první ruské invazi v roce 2014 na východě Ukrajiny bylo vedení ukrajinské armády jasné, že potřebuje mj. kvalitní dělostřelectvo. Spustilo proto vývoj moderní samohybné houfnice 2S22 Bohdana, jejíž prototyp poprvé představilo v roce 2018, uvádí Army-Technology. Těsně před ruskou invazí v únoru 2022 pak skončily keké zkoušky, a dnes již úspěšně bojuje. Pro Ukrajince by ale bylo výhodné, kdyby dokázali vyrábět i další typy děl.

Ukrajina by mohla být soběstačnější

Samohybná houfnice 2S22 Bohdana je umístěná na různých platformách, a mimo jiné i na podvozku Tatra 815-7, i když jak upozorňuje MilIn, nemusí jít o konečné řešení. Ačkoliv jsou tatrovácké podvozky kvalitní a vojáci jsou s nimi spokojení, nejsou nejlevnější a dodací lhůty jsou údajně dlouhé. I tak ale běží výroba děl naplno a Ukrajina jich je údajně schopna vyrobit až 8 měsíčně. Armáda by pak měla v současné době disponovat zhruba 30 kusy.

Ukrajinská obsluha houfnice Msta-B iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
Ukrajinská obsluha houfnice 2A65 Msta-B

Na základě samohybné houfnice by přitom mohla vzniknout i tažená, uvádí EPravda. Řešení by to bylo dobré, na tento typ zbraní jsou totiž dělostřelci zvyklí, ve výzbroji mají třeba sovětské 2A65 Msta-B ráže 152 mm, a v rámci pomoci dostali také americké M777 ráže 155 mm. Moderní ukrajinská tažená houfnice by přitom mohla nahrazovat stará děla a umožnila Ukrajině soustředit se na munici západní ráže. Není navíc pochyb, že by měla lepší parametry než starší děla, a hlavně by se Ukrajinci stali více soběstačnými.

Detaily tažené houfnice zatím nikdo nezná

Ačkoliv nejsou o vývoji ukrajinské tažené houfnice známy jakékoliv podrobnosti, lze předpokládat, že by mohla v maximální míře využívat komponenty ze samohybné 2S22 Bohdana. Je otázkou, zda i hlaveň o stejné délce, i když výrobně by to bylo nejjednodušší, a nemuselo by dojít k vývoji jiné. Kdyby tomu tak skutečně bylo, zůstaly by nejspíše stejné i základní parametry, tedy dosah 42 kilometrů s klasickou municí, a ještě větší s raketově poháněným projektilem. Tím se navíc Bohdana směle vyrovná moderním západním dělům.

Ukrajinská houfnice 2S22 Bohdana

Ukrajinská houfnice 2S22 Bohdana devastuje jeden ruský cíl za druhým. Vojáci si ji po právu nesmírně pochvalují

Tažená ukrajinská houfnice by měla oproti samohybné zásadní výhody, a to nižší náklady na pořízení i značně jednodušší konstrukci, takže by jich bylo možné vyrábět více. Na druhou stranu se ukazuje, že lokalizace dělostřelectva, protibateriová palba a nebezpečí ze strany dronů je tak veliké, že mají samohybné houfnice výhodu v tom, že mohou vystřelit a okamžitě změnit pozici, což je u tažené mnohem komplikovanější. Vývoj nového děla navíc nějakou dobu trvá a nelze asi čekat, že by se na Ukrajině objevilo během nějaké krátké doby.

Střelba z houfnice 2S22 Bohdana

Jakou budoucnost předpovídáte ukrajinským taženým dělům?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články