Ruský „průkopnický“ minomet 2S40 Floks vypálí i 10 ran za minutu a kdykoliv se může změnit na houfnici, i když ne moc dobrou

Nainstalovat minomet na kolový podvozek sice žádná novinka není, ale přidat k tomu ještě vlastnosti typické pro houfnici, to už ano.

Ruský samohybný minomet 2S40 Floks i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
                   

Armády po celém světě hledají způsoby, jak zlepšit vlastnosti běžných minometů, a to především těch těžkých. Jelikož není jednoduché je přesouvat z místa na místo, bývají instalovány na různé podvozky, nejčastěji na nějaká kolová nebo pásová obrněná vozidla. Existují ale i jakési speciality, které se od běžných konceptů liší – jednou z nich je ruský samohybný minometný (a zároveň dělostřelecký) systém označovaný jako 2S40 Floks.

Kombinace děla a minometu na kolech

V jistém slova smyslu by šlo označit ruský samohybný systém 2S40 Floks za průkopnický – jeho zbraň není klasickým minometem, ale jakousi kombinací minometu a děla, uvádí DefenceToday. V ruských ozbrojených silách jsou podobné zbraně zavedeny i v samohybné verzi, např. 2S9 Nona-S nebo extrémně vzácný těžký komplet 2S31 Věna. Ovšem 2S40 Floks se od těchto systémů liší tím, že je poprvé umístěn na kolovém podvozku, nikoliv na pásovém.

Ruský samohybný minomet 2S40 Floks zepředu iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Ruský samohybný minomet 2S40 Floks zepředu

2S40 Floks je ráže 120 mm a umožňuje používat klasickou minometnou munici této ráže, ale zároveň i munici dělostřeleckou. ArmyRecognition uvádí, že s minometnou municí má dosah 7,5 km, kdežto s dělostřeleckou 13 km, a je v něm možné použít i naváděnou munici Kitolov-2M. Kromě tříštivých projektilů pro něj existují i kumulativní, s nimiž lze ničit cíle obrněné. Rychlost střelby je 8 až 10 ran za minutu a vozidlo s sebou uveze munici na 80 ran. Jako minomet je tedy systém dobrý, jako houfnice však ztrácí zejména dosahem.

2S40 Floks je obrněný i vysoce mobilní

Tento ruský zbraňový systém je umístěn na podvozku Ural-63704-0010 6×6, uvádí MilitaryToday, a 4členná osádka je v pancéřové kabině, která ji chrání proti palbě z ručních zbraní i střepinám, kdežto podvozek má odolat i výbuchu nálože do síly 2 kg TNT. Na střeše kabiny je také kulomet ráže 12,7 mm. Celý systém měří délku 8 metrů a hmotnost má 20 tun, ale i tak se na silnici dokáže pohybovat rychlostí až 85 km/h a může ujet vzdálenost kolem 1 000 km.

Výhodou 2S40 Floks může být jeho mobilita, neboť je díky kolovému podvozku rychlý a může tak velmi operativně měnit pozici. Na druhou stranu bude konstrukce nejspíše méně odolná než v případě té na pásovém podvozku, a bude mít horší průchodnost terénem. To by mohla být nevýhoda, jelikož kvůli krátkému dosahu musí být zbraň nedaleko fronty, kde ji může dohnat a vyřadit i malý dron. Jak se osvědčí oproti pásovým protějškům, bude jasné až po masivnějším nasazení. Kola tedy nemusí být největší problém, ostatně je užívají i západní houfnice, například švédská L52 Archer, která překonává CAESAR pro AČR, ale ty mají delší dostřel.

Systém 2S40 Floks

Jak hodnotíte koncept dělostřeleckého minometu 2S40 Floks?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články