Sice drobnost, ale o 50 % výkonnější elektrický generátor udělá tank M1 Abrams tak bezpečný, že ho nepřítel ani nemusí zasáhnout

NÁZOR: Ačkoliv je tank M1 Abrams už aktuálně jedním z nejlepších na světě, je třeba ho neustále inovovat. Důraz však připadá hlavně na možnosti obrany.

Tank M1A2 Abrams na cvičišti i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Americká armáda se opírá o sílu svých tanků M1 Abrams již celá léta, dnes je přitom nejlepší verzí M1A2 SEPv3. Vylepšování probíhá neustále v různých směrech, což je má nejenom udržet ve službě ještě dlouhé roky, ale také na světové špici. S výkonem a schopnostmi však roste i spotřeba, a právě navýšení výroby elektřiny je další směrem, v němž se mají tanky zlepšit, neboť se bez ní moderní přístroje neobejdou. Řešením má být mnohem výkonnější generátor, který všechny výkonné systémy „uživí“.

Generátory jsou výkonnější, ale ne větší

Dostatek energie mají nejnovějším verzím amerických tanků Abrams zajišťovat nové generátory od společnosti RTX. Díky tomu, že v nich firma využila pokročilé typy magnetů a aktivní řízení zátěže, mohou dodávat o 50 procent více energie než generátory předchozí generace. Vtěsnají se přitom do stejného prostoru, což je výhoda, protože při jejich instalaci není nutné nijak zasahovat do konstrukce tanku.

M1 Abrams, hlavní bojový tank tank iZdroj fotografie: Public Domain
M1 Abrams, hlavní bojový tank

Zvýšení výroby elektrické energie se sice může zdát jako maličkost, ale pro schopnosti tanku jde o nesmírně důležitý detail. Umožní to do něj totiž montovat nová a výkonnější zařízení, která by s původními generátory fungovat nemohla. Podle dostupných informací se má jednat hlavně o varovné systémy laserového zaměření a rušičky rádiového signálu. Obě tato zařízení zvyšují defenzivní schopnosti tanku, což je na současném bojišti mnohem důležitější než například zvyšování palebné síly – detekce je mnohdy důležitější.

Lasery navádějí protitankové zbraně

Že jsou zmíněné systémy vítaným a nutným vylepšením snad nelze rozporovat, laserové navádění je totiž u mnohých protitankových zbraní – často ho mívají třeba ruské, čínské nebo severokorejské protitankové řízené střely. Příkladem může být ruský 9M133 Kornet či severokorejská kopie Bulsae-5, což jsou dost silné zbraně, a je tedy nanejvýš nutné zavčasu vědět, že na tank míří. Rušička rádiového signálu pak zase může pravděpodobně rušit radiové naváděcí signály střel používané v situacích, kdy nejsou k dispozici vodící dráty.

Demonstrátor AbramsX

AbramsX může být vrcholový predátor mezi tanky a americká „vlajková loď“, jezdit má i na elektřinu, díky čemuž nepůjde snadno zaměřit

Včasná detekce zvýší osádce M1 Abrams šance na přežití, doteď se musí víceméně spoléhat, že tank zásah přežije. S novými systémy bude mít možnost odjet do úkrytu, případně dojde k automatickému odpálení dýmovnic, které tank zahalí kouřem, jímž není laserový paprsek schopen projít. Americké armáda plánuje rovněž namontovat na své tanky M1 Abrams aktivní systém obrany Trophy. Je pravděpodobné, že i ten bude ke svému fungování potřebovat dostatek energie, neb obsahuje například radary k detekci přilétajících střel.

Tank M1A2 SEPv3

Jak nejlépe zvýšit obranné schopnosti tanku?

Zdroj: DefenceBlog
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články