Je skutečně nutné kupovat MBT neprodleně? Leopard 2A6(7) je aktuálně jistě dobrá volba, ale válka na Ukrajině změní mnohé

Konflikt na Ukrajině má celou řadu moderních parametrů, které jsou rájem pro vojenské analytiky. Úloha MBT na bojišti se změní, stejně tak jejich konstrukce.

i Zdroj fotografie: Uživatel AMB Brescia / Creative Commons / CC BY
                   

Pro urychlený nákup Leopardů hovoří především závazek České republiky vůči NATO o vytvoření těžké obrněné brigády do roku 2026. V současné době by podcenění aliančních závazků bylo násobně hloupé, přesto je třeba si uvědomit, že aktuální zprávy z bojiště na Ukrajině jasně mluví o nebezpečnosti nových přenosných protipancéřových systémů a nutnosti modernizovat MBT tak, aby byly schopné odolat zásahům z Javelinů nebo třeba Stugny-P.

MBT v této chvíli hrají na Ukrajině sekundární roli

Asi všichni jsme zaregistrovali klecovou ochranu na věžích ruských tanků, kterou se zoufalí ruští vojáci snaží ochránit své stroje před tandemovou protipancéřovou municí Ukrajinců. Marně. Ruská Téčka aktuálně vypadají jen jako konzervy, které čekají na otevření nějakou protitankovou střelou. Nebude se měnit jen tanková doktrína, ale i ta pěchotní. Moderně vybavená a dobře vycvičená mechanizovaná pěchota je zpět na bojišti jako plnohodnotný faktor.

V této chvíli situace na bojišti vypadá celkem jednoduše. Ukrajinci se díky západní pomoci a své odvaze pomalu staví na nohy a Rusové se zřejmě již v řadě věcí poučili. Na Donbase provádí průzkum bojem a testují odolnost ukrajinské obrany. Hlavní roli hraje artilerie, podnikne rozsáhlý přepad inkriminovaného místa a po něm nastupují taktické prapory. Zjevně ve většině případů Ukrajinci odolávají, a tudíž se Rusové, potom co narazí na odpor, začnou stahovat do výchozích pozic.

Z toho vyplývají stále rostoucí ztráty Rusů na technice, které jsou umocňovány hloupými akcemi, jako byla naivní snaha překročit Severní Doněc. Podle řady zpráv se zdá, že Ukrajinci v nepoměru ztrát až tak nelžou. Přes tisíc ruských tanků bylo zničeno nebo zajato. Část jde pochopitelně na vrub špatné taktice a nezkušenosti ruských vojáků, ale uvědomíme-li si, že Ukrajinci v žádném případě nemají vzdušnou převahu, odsouvá ruská agrese tanky do role komparzu.

Skutečně moderní válka by vypadala přece jen jinak, ale…

MBT je mocnou zbraní, ale jen za určitých podmínek. Rusové neovládají vzduch, mají nedostatek moderní protivzdušné techniky a zřejmě katastrofický průzkum. Tankisté, a pochopitelně nejen oni, se musí děsit ukrajinské pěchoty, dronů a narůstajícího počtu dělostřeleckých přepadů tak, jak západní dodávky těžkých zbraní přichází na bojiště. V této chvíli se zdá, že i Rusové už se trochu poučili a používají na Donbase podobnou taktiku ve snaze zamezit ztrátám na životech i technice. Průzkum, přepad a pak se uvidí.

V moderním konfliktu je klíčový průzkum, tak tomu bylo pochopitelně vždy, ale díky dronům jeho význam ještě vzrostl. Pokud armáda nedisponuje opravdu moderními prostředky PVO, nemá proti malým dronům prakticky šanci. Vycvičené ukrajinské jednotky bez průzkumných dronů nedají ani ránu a vše se orientuje podle nich a také podle zpravodajských informací, kterých mají Ukrajinci nepochybně z NATO požehnaně.

Aktuálně sebelépe pancéřovaný tank bez jistoty, že nepřítel není schopen organizovaného odporu, nemůže na bojiště. Pochopitelně v případě potenciálního útoku NATO by útočné svazky byly ve vzduchu kryty a moderní systémy by odhalovaly pozice odporu vyzbrojeného protipancéřovými zbraněmi. Zjednodušeně řečeno, nasazení MBT vyžaduje součinnost všech armádních složek. Stačí, aby jedna chyběla, a ztráty jsou téměř jisté.

Bylo by naivní se domnívat, že Leopard odolá

Ani Leoprad, ani K-2 nebo Abrams nejsou vůči moderním přenosným systémům imunní. Ani tyto zbraně nemají na horní části věže nijak výrazně silný pancíř. Zásadní rozdíl je v tom, že Rusové prostě vždy ignorovali množství vlastních ztrát a bezpečnost posádek tanků byla až na druhém místě. Stačí si uvědomit, že za druhé světové války počítali s tím, že na jeden zničený Tiger bude čtyři až pět odepsaných T-34.

Západní tanky tedy nemají volně rozloženou munici uvnitř stroje, všechna ruská Téčka ano. Jen ztráty posádek na Ukrajině musí být děsivě vysoké. Je naprosto jasné, že v této chvíli jsou právě třeba Javeliny nejnebezpečnější zbraní pro MBT. Nejdou takřka detekovat, pěchota je s nimi velmi pohyblivá a snadno se kryje. Konstruktéři a stratégové si nepochybně budou lámat hlavu, co s tím. Řešení evidentně zatím nejsou, ale teprve budou.

Javelin vyřadí reaktivní pancíř a propálí se dovnitř. Na MBT bude muset dojít ke konstrukčním změnám, které umožní alespoň jisté procento pravděpodobnosti, že tank odolá zásahu a posádka přežije. Nepochybně dojde ke snaze také mnohem lépe odhalovat postavení protivníkovy pěchoty. To bude vyžadovat instalaci nových detekčních systémů, které tankovým jednotkám umožní rychle reagovat na potenciální útok ze strany pěšáka. Nemluvě o úzké součinnosti s vlastními jednotkami.

Ať už skončí válka na Ukrajině jakýmkoli výsledkem, je jisté, že z hlediska konvenčního konfliktu nebude Rusko na hodně dlouhou dobu výraznou hrozbou. Je naprosto jasné, že vojenská taktika dozná velkých změn, které budou vyžadovat i podstatné úpravy MBT. Je velmi pravděpodobné, že nakoupíme Leopardy a velice brzy je budeme muset nechat zmodernizovat – a to nepochybně velmi draho. Proto se nabízí otázka, jestli je kam spěchat. Byť cesta nákupu německých tanků je nepochybně ta nejlepší.

Je nutné nakoupit MBT hned, nebo by bylo lepší počkat?

https://www.youtube.com/watch?v=0wnT_zt3shQ&ab_channel=BreakingNewsWorld

Zdroj: Military-Today, autorský komentář Jaroslava Červenky

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Červenka

Zobrazit další články