Video: mega klec kolem celého ruského vozidla Akhmat může zajistit mimořádně dobrou ochranu proti dronům, ale má i negativa

Budovat na vojenských vozidlech ochranu proti dronům má smysl, ale nesmí to být přehnané, aby je příliš neomezovala. Někdy se to však vydaří.

Z-STS Akhmat s obří klecí i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
                   

Vojáci účastnící se novodobých konfliktů mají čím dál větší obavy z útoků sebevražedných dronů, a to naprosto oprávněně. Mohou totiž zničit i tu nejlepší obrněnou techniku a lze je použít i proti bunkrům nebo jednotlivým vojákům. Není proto divu, že se armády snaží nacházet způsoby, jak se proti takovým útokům bránit. Jedním z řešení jsou jakési klece kolem vozidel, což je sice účinné, ale může to vést až k absurdně vypadajícím konstrukcím.

Vozidlo Akhmat je kryté ze všech stran

Jak může až přehnaná klecová ochrana proti dronům vypadat, ukazuje video pod tímto článkem. Je na něm zobrazeno ruské obrněné vozidlo Z-STS Akhmat s doslova obří protidronovou klecovou nástavbou. Ta je opravdu rozsáhlá, vozidlo ostatně kryje shora, zepředu, ze stran i v zadní části, uvádí MilIn. Zepředu jsou navíc pověšené řetězy sahající až k zemi, asi aby dron nedokázal tuto zábranu podletět, i když z ostatních stran schází.

Určitě není sporu o tom, že podobná konstrukce dokáže obrněné vozidlo proti dronům ochránit. Sebevražedný letoun totiž do klece narazí, a i když mu exploduje hlavice, její výbuch se nemá šanci k vozidlu dostat. Jedinou možností by bylo, kdyby klec podletěl, ale k tomu nemá moc prostoru. Na druhou stranu klec značně zvyšuje rozměry vozidla a není pochyb, že musí ztěžovat jeho mobilitu. Navíc z ní je jenom jediný východ, a to zadem – na ostatních místech vojákům nezbývá nic jiného než ji podlézt, což může být v bojové situaci problém.

Akhmat má hlavně jednoduchou konstrukci

Vozidlo Akhmat, které ruští vojáci obří klecí vylepšili, je vcelku nový. TopWar uvádí, že byl tento typ vozidla poprvé objednán na jaře 2022 a podařilo se ho velmi rychle zkonstruovat – jenom za 25 dní, tedy dle požadavku ozbrojených sil. Jeho výrobce, společnost Remdiesel, produkuje obrněná vozidla řady Typhoon, ale ta jsou mnohem sofistikovanější. Akhmat je cesta, jak vyrobit obrněnce jednodušší a tedy i levnější a na výrobu méně náročnější.

Průzkumný dron ZALA Lancet

Rusové našli způsob, jak Ukrajincům ničit i dobře „zaklecovanou“ techniku, drony ZALA Lancet vybavili novou hlavicí

Akhmat je postaven na podvozku 6×6 KamAZ-5350, uvádí ArmyRecognition, což velice zjednodušuje jeho montáž a údržbu. Je v něm místo pro výsadek 10 vojáků, ale není jasné, jaká je míra jeho ochrany, ani další parametry. Lze nicméně předpokládat, že bude schopné odolat pouze střelbě z ručních zbraní. Jeho pancéřování tak nebude pro drony představovat problém, takže může dávat klecová nástavba smysl i přes její jasná negativa.

Z-STS Akhmat s obří klecí

Co si myslíte o rozměrné klecové nástavbě kolem obrněného vozidla?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články