Americká armáda pojmenovala tank „Baby Yoda“ aneb Z filmového plátna rovnou do války

V americké armádě nyní slouží i tank nesoucí jméno roztomilé postavičky ze seriálu Mandalorian. A podíval se i do Evropy.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Star Wars se za několik desetiletí své existence staly unikátním pop-kulturním fenoménem, který proniká do všech oblastí lidské činnosti. A platí to i pro armádu. Není příliš divu, neboť s příběhem boje dobra se zlem se vojáci rádi a ochotně identifikují. Nyní se jedno ze jmen spojených s touto vesmírnou ságou objevilo i na hlavni tanku M1 Abrams.

Abrams pojmenovaný „Baby Yoda“

„Baby Yoda“ je jednoznačně nejoblíbenější postavou ze seriálu Mandalorian zasazeného do legendárního Star Wars univerza. Tato roztomilá malá bytost stejného druhu jako mistr Yoda z původních filmů se stala doslova fenoménem a ve své plyšové podobě zdobí nejednu dětskou poličku se stejnou samozřejmostí, s jakou cestovala na Mezinárodní vesmírnou stanici.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nyní toto jméno zdobí i hlaveň 120 mm kanónu tanku M1 Abrams ze stavu 3. pěší divize Armády Spojených států. Spolu s malým vesmírným hrdinou nalezneme v divizi i tanky pojmenované Django či Hřebec (Stallion), největší pozornost na sebe ale strhává jednoznačně „Baby Yoda“.

3. pěší a cvičení Defender Europe 20

Abrams „Baby Yoda“ se v rámci cvičení Defender Europe 20 pravděpodobně podíval i do Evropy, neboť 3. pěší divize byla jednou z těch, které se jej účastnily. Cílem cvičení bylo v minulém roce otestovat schopnost mobilizace amerických sil pro obranu Evropy a vyzkoušet si jejich přesun a nasazení na kontinentu. Původně mělo jít o největší cvičení amerických pozemních sil od konce Studené války, plány ale narušila pandemie koronaviru.

Původní plán počítal se zapojením 37 tisíc vojáků NATO, z toho 20 tisíc amerických. Přes Atlantik se mělo vydat také na 13 tisíc kusů bojové techniky. Kvůli koronavirovým omezením nakonec Američané nasadili 6 tisíc vojáků a 9 tisíc kusů techniky. Titul největšího cvičení od konce Studené války tak cvičení Defender Europe 20 nezískalo.

iZdroj fotografie: Pixabay

Star Wars jsou coby inspirace pro vojenskou techniku a projekty samozřejmě poměrně často využívány. Stačí zmínit projekt Star Wars, neboli Strategická obranná iniciativa prezidenta Ronalda Reagana a příkladů bychom našli určitě vícero. Nyní je ale v kurzu především „Baby Yoda“.

Zdroj: Hot Cars

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články