České dělostřelectvo nemá ani 100 houfnic a spoléhá na československé ShKH vz. 77 DANA; francouzské CAESAR budou mnohem lepší

Dělostřelectvo je pro armády stále velmi důležité; pomáhá jim v útoku i obraně. To české přitom není ani početné, ani moderní – změna už je na místě.

Houfnice ShKH vz. 77 DANA i Zdroj fotografie: Uživatel Chmee2 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Již po celá staletí je dělostřelectvo důležitou složkou armád, a ačkoliv mu někteří experti předpovídali úpadek, dosavadní zkušenosti ukazují opak. Stále je velmi významné, a ve spojení s prodlouženým dostřelem, lepší přesností, případně i přesně naváděnými projektily, také často rozhodující. AČR přitom v době svého zeštíhlování spoustu starších dělostřeleckých systémů vyřadila, ale rozhodla se pořídit nová a mnohem modernější děla.

Aktuální stav českého dělostřelectva

Jediným klasickým dělostřeleckým systémem ve výzbroji Armády České republiky je dnes samohybná houfnice ShKH vz. 77 DANA. Mělo by se přitom jednat o 86 kusů, ale počet nelze ověřit, neboť armáda oznámila, že z důvodu přerušení provádění Smlouvy o konvenčních silách v Evropě nebude přehledy výzbroje zveřejňovat. Mezi dělostřelecké zbraně lze pak připočítat ještě 8 samohybných těžkých minometů ShM vz. 85 PRAM-S a 85 klasických vz. 82 PRAM-L. Od roku 2024 však začnou vojáci dostávat 62 objednaných houfnic CAESAR.

Česká houfnice ShKH vz. 77 DANA na cvičení iZdroj fotografie: The Joint Multinational Training Command Public Affairs Office / Creative Commons / CC BY
Česká houfnice ShKH vz. 77 DANA během cvičení

Československé houfnice ShKH vz. 77 DANA mají ještě sovětskou ráži 152 milimetrů, vždyť do výzbroje byly zařazeny již v roce 1981, a ačkoliv byly tehdy světovou špičkou, dnes již hodně zastarávají. Mají totiž krátký dosah, konkrétně 20 kilometrů, uvádí MilitaryToday, a ani jejich přesnost není na moderní úrovni. Naopak francouzské houfnice CAESAR mohou dle ArmyRecognition zasahovat se standardní municí cíle do vzdálenosti 40 km, se speciální pak dále. Jsou také přesnější a lze z nich odpalovat i řízené projektily jako M982 Excalibur.

DANA osádku při střelbě chrání, CAESAR ne

Nové houfnice ve výzbroji české armády budu mít ráži 155 milimetrů, což je standard odpovídající NATO, a budou tedy kompatibilní s dělostřelectvy českých spojenců. Mají ovšem jednu nevýhodu, a tou je nutnost obsluhovat je při střelbě zvenčí, tedy mimo pancéřovanou kabinu, zatímco u DANA osádka ochranu pancíře neopouští. Na druhou stranu, houfnice CAESAR mohou být díky svému dostřelu mnohem dále od fronty – rád bych ale připomněl, že měla AČR také nabídku slovenských ShKH ZUZANA 2, které ochranu poskytují.

Francouzská houfnice CAESAR

„Houfnice CAESAR se rychle rozpadají a nejsou vhodné pro vojenské akce na Ukrajině,“ myslí si francouzský ex-výsadkář Xavier Moreau

Až do roku 2026 dorazí všechny objednané houfnice CEASAR, převede česká armáda houfnice DANA nejspíše k záložákům, případně do skladů. Není přitom vyloučeno, že si vzhledem ke stále obrovskému významu děl pořídí později další – tehdy by se nabízely další CAESAR, anebo v Česku vyvíjené kolové samohybné houfnice DITA a MORANA. Pokud by vojáci chtěli houfnice pásové, ideální volbou by byly německé PzH 2000, polské AHS Krab, případně jihokorejské K9 Thunder pořizované Rumunskem, Polskem, Norskem či Finskem.

Houfnice ShKH vz. 77 DANA nasazená na Ukrajině

Jak silné by mělo být české dělostřelectvo?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články