Česko poskytlo Ukrajině i raketomet BM-21MT Striga, což je „vytuněný“ BM-21 Grad na podvozku Tatra. Jde o vskutku nesnadný cíl

NÁZOR: I když jde pouze o vylepšenou sovětskou zbraň, má v podání české úpravy mimořádnou mobilitu i docela pěkný dostřel. Ostudu tak jistě Striga neudělá.

Raketomet BM-21MT Striga i Zdroj fotografie: Excalibur Army
                   

České zbrojovky patří k významným dodavatelům ukrajinské armády, některé byly v obchodování aktivní již před začátkem války, kterou v únoru 2022 rozpoutalo Rusko. Ukrajina má proto ve výzbroji mnoho českých zbraní s velmi dobrými parametry a další nakupuje, případně je pro ni zaplatí zahraniční spojenci. Patrně i tak se do země dostal český raketomet BM-21MT Striga, portál MilIn uvedl, že ho aktivně používá 61. mechanizovaná brigáda.

Grad umístěný na lehkém podvozku Tatra

Striga je produktem české společnosti Excalibur Army a vychází ze známého sovětského raketometu BM-21 Grad. Česká firma přitom produkuje již delší dobu také jinou odvozeninu tohoto systému, a to RM-70 Vampire, takže má s adaptací Gradu veliké zkušenosti. Striga se od Vampiru liší především svou velikostí, protože nemá zásobník na dobití raket, a místo masivního podvozku Tatra 8×8 je odpalovač umístěn na lehčím podvozku T815-7T3R21 4×4.

Osádka připravuje raketomet BM-21MT Striga iZdroj fotografie: Excalibur Army
Osádka připravuje raketomet BM-21MT Striga

Tatrovácký podvozek zajišťuje mimořádnou mobilitu. Podle údajů v katalogu společnosti Excalibur Army má raketomet hmotnost 16,3 tun a po silnici se může pohybovat rychlostí až 90 km/h, zatímco sovětské verze BM-21 na vozidle Ural zvládají zhruba 75 km/h; Vampire pak 85 km/h. Excelentní je i deklarovaný dojezd 1 200 km, navíc tatrovácký podvozek je také znám skvělou průchodností terénem – zvládá náklon až 45 stupňů nebo překážku vysokou 60 cm.

Rakety dostřelí i přes 40 km

Vlastní odpalovač se od standardního nijak výrazně neliší, nabíjeno je do něj 40 raket ráže 122 milimetrů a se standardními střelami má mít dosah 20,4 kilometrů. Česká firma ale volitelně nabízí i rakety s dosahem 40,1 kilometrů. Salva z raketometu pak dokáže pokrýt plochu 30 tisíc metrů čtverečních. Osádka ji může odpálit buď z kabiny, nebo z úkrytu za pomoci dálkového ovládání, což dokládá i vybavení moderní elektronikou.

9K51M Tornado-G

Rusko má nástupce legendárního raketometu BM-21 Grad: Tornado-G zasype nepřítele salvou až na 40 km, úder může být velmi přesný

Raketomet BM-21MT Striga pochopitelně není nijak revoluční, oproti původnímu BM-21 Grad je však výrazně lepší. Hlavně v případě raket s prodlouženým dosahem se pak může držet dále od fronty, zatímco jeho menší velikost a vysoká mobilita znamenají, že je mnohem těžším cílem například pro sebevražedné drony. Ukrajinští vojáci ho také mohou používat skoro ihned, neboť jde o modernizovanou verzi jim dobře známého BM-21 Grad.

Představení raketometu BM-21MT Striga

Jak hodnotíte české raketomety Striga?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články