První prototyp budoucího britského tanku Challenger 3 je již na světě: bude výrazně odolnější a dostane poprvé v historii netradiční kanon

Britská armáda chce část svých tanků zmodernizovat na nový standard, který bude ještě odolnější. Vedle toho dostane i jiné dělo a pokročilé ochranné prvky.

Demonstrátor tanku Challenger 3 i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Velké Británie / Creative Commons / OGL
                   

Britská armáda má ve své výzbroji poměrně ikonické tanky Challenger 2, které patří mezi nejodolnější na světě, což prokázaly i při bojových misích. Oproti jiným obrněncům v Severoatlantické alianci se ale liší svým kanonem, neboť mají drážkovanou hlaveň, zatímco jiné ji mají hladkou. I to je jeden z důvodů, proč se ho britská armáda rozhodla modernizovat na standard označovaný jako Challenger 3, čímž získá mnohá vylepšení.

Challenger 3 vznikne v pouhých 148 ks

Modernizace se má dotknout celkem 148 tanků, které by měly být do provozu uváděny do roku 2030, uvádí britské ministerstvo obrany na svých internetových stránkách. Na velikost britských ozbrojených sil a ekonomiku země jde o relativně malý počet, například Polsko má mít moderní tanků mnohonásobně více. V současnosti je již hotový první prototyp Challenger 3, který bude muset podstoupit řadu zkoušek, aby bylo jasné, zda modernizace splní očekávání.

Hlavním rysem modernizace je zcela nová věž, v níž bude pro Brity nová zbraň. Půjde o kanon Rheinmetall L55A1 s hladkou hlavní ráže 120 milimetrů, uvádí Janes, který je osazen například v tanku Leopard 2A8, a zejména do něj pasuje standardní munice používaná v západních armádách, což pro Challenger 2 neplatí. Na druhou stranu jde o slabší zbraň, než jakou má používat nový německý tank KF51 Panther s kanonem ráže 130 milimetrů. Věž potom bude plně digitalizovaná a vybavena třeba novými zaměřovači či komunikací.

Tank dostane i lepší pancíř a aktivní ochranu

Již Challenger 2 je pověstný svou odolností, kterou má modernizace na Challenger 3 ještě zvýšit, a je dokonce možné, že bude lepší než u Leopardu 2A8. Tyto hodnoty však bývají klasifikované. TheDefensePost uvádí, že tank dostane nový modulární pancéřový systém, aby byl maximálně chráněn před moderními zbraňovými systémy, a není vyloučeno, že může jít také o nějakou ochranu proti sebevražedným dronům. Stejně jako Leopard 2A8 má mít potom systém aktivní ochrany Trophy, který bude asi podobně účinný jako u KF51.

Hmotnost modernizovaného tanku Challenger 3 bude 66 tun, což je srovnatelné s většinou moderních západních protějšků. Má mít i nový typ hydroplynového odpružení a vylepšený motor, ale nelze předpokládat, že by oproti „dvojce“ nějak stoupla max. rychlost, kde je 59 km/h, udává ArmyRecognition. Nemění se ani počet vojáků v osádce, takže zůstane 4členná, což znamená, že tank nebude mít automatické nabíjení, ale lidského nabíječe.

Tank Challenger 3

Očekáváte, že bude britský Challenger 3 konkurovat KF51, Leopard 2A8 a dalším?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články