Video: improvizovaný dron proletěl otevřeným poklopem přímo do tanku T-72B3, tedy nejlepší ruské verze

Chce-li mít operátor sebevražedného dronu jistotu, že zničí nepřátelský tank, může zkusit vletět dovnitř. Není to sice snadné, ale s trochou štěstí to může vyjít.

T-72B3 ruské armády i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

I malý improvizovaný sebevražedný dron může zničit tank, což bylo v praxi nejednou prokázáno. Ovšem stejně jako, že obrněnce část útoků přežijí, neboť záleží na místě, do něhož se operátor dronu trefí. Pokud je v něm silný pancíř, nemusí ho hlavice dronu prorazit, což platí i tehdy, je-li v místě zásahu nainstalované reaktivní pancéřování, protože to dokáže značnou část výbuchu odklonit. Sázkou na jistotu však může být pokusit se proletět dovnitř tanku. Tedy stejně, jako se to podařilo ukrajinským vojákům, na což upozornil UkraineWeaponsTracket na Twitteru.

Vojáci někdy tankové poklopy otevírají

Dostat cokoliv dovnitř nepřátelského tanku rozhodně není jednoduché, protože mívá jenom několik poklopů (a tedy vstupů). Ty jsou navíc úzké, většinou jenom tak, aby se jimi dokázal protáhnout dospělý člověk, a při nasazení mají být zavřené, což zvyšuje ochranu osádky. Vojáci je však někdy otevírají ,třeba když tank postrádá klimatizaci a chtějí větrat. Velitelé také často z otevřeného poklopu velí, neb odtud mají mnohem lepší přehled než z jeho vnitřku.

Sebevražedný FPV dron iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creactive Commons / CC BY
Sebevražedný FPV dron

Co může takový otevřený poklop znamenat, ukazuje i video pod tímto článkem, na němž je vidět útok dronu na tank T-72B3. Operátor si otevřeného poklopu všiml – Tech-WP uvádí, že byl tank v té době již opuštěný – a manévroval tak, aby s dronem vletěl dovnitř. Využil k tomu jakýsi basketbalový trik, neboť se odrazil od otevřeného poklopu a do otvoru spadl jako míč do koše. Tank se po vnitřní explozi ocitl v plamenech a později mu i odpadla věž.

Tank T-72B3 je silně modernizovaný

Tank T-72B3 je ruská modernizace původně sovětského T-72B, a dodnes je to možná stále nejpočetnější typ tanku ve výzbroji ruské armády. Má kvalitní reaktivní pancéřování Kontakt-5, uvádí MilitaryToday, nový motor, zaměřovač či řízení palby. Na jeho obsluhu je třeba 3členná osádka a vyzbrojený je dělem ráže 125 milimetrů. Ačkoliv existují i novější a lepší modernizace, je tato verze považována za relativně povedenou a rozhodně nebezpečnou.

Tank T-72M4CZ

Český tank T-72M4CZ: ve své době byl nejlepší T-72 světa, ale dnes už nestačí. V AČR ho nejspíše nahradí Leopard 2A8

Tank má ovšem známou slabinu v podobě uložené munice, která může snáze explodovat, což se dle všeho stalo, když vletěl dovnitř dron. Exploze munice bývá i důvodem odpadnutí věže. Manévr dronu se tedy zdá být úspěšný, ale i ten má svá rizika a nejde ho vždy opakovat. Pokud by se tank pohyboval, byl by skoro nemožný, a také hrozilo, že hlavice exploduje již při nárazu do poklopu – pak by sice poškodila poklop, ale tank nejspíše nezničila.

Dron, jak letí do otevřeného poklopu tanku T-72B3

Jak těžké je podle vás trefit se dronem do poklopu tanku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články