Uniklé fotografie ukazují ukrajinský systém protivzdušné obrany FrankenSAM. Ten dokáže střílet i lodní střely z Buku

Sovětské systémy protivzdušné obrany většinou se západními střelami nespolupracují, ale šikovní konstruktéři si s tím dokáží poradit.

Střela Raytheon AIM-7 Sparrow i Zdroj fotografie: Hugh Llewelyn / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jeden z problémů ukrajinské protivzdušné obrany je skutečnost, že většina jejích systému pochází z doby Sovětského svazu. Rakety do nich jsou navíc vyráběné v Rusku, takže země samozřejmě nemá k novým přístup. To znamená, že buď musí obstarat nové a ne zrovna levné systémy od svých spojenců, případně najít způsob, jak na staré sovětské systémy použít střely ze západních zemí – to se podařilo se systémem, jemuž se přezdívá FrankenSAM.

Ukrajina spoléhala na systém 9K37 Buk

Mezi základní zbraně ukrajinské protivzdušné obrany patří systém 9K37 Buk pocházející ze sovětské éry, který byl do výzbroje zařazen v roce 1980. Využívá několik typů raket, záleží to i na verzi, ale ukrajinské síly se spoléhají hlavně na střely 9M38. Mají dosah až 35 km a poloaktivní radarové navádění, uvádí Wikipedia. Jelikož jsou střely do systémů 9K37 Buk vyráběny v Rusku, jsou Ukrajině po spotřebování zásob k ničemu, protože do nich nemá střelivo.

Fotografie, které se objevily na sociálních sítích, odhalují, jak se s tím Ukrajina spolu se spojenci vypořádala. Defence-Blog uvádí, že místo nich jsou na systému Buk používány střely AIM-7 Sparrow, RIM-7 Sea Sparrow, případně AIM-9M Sidewinder. Tyto střely jsou původem ze Spojených států a Američané i jejich spojenci jich mají na skladech dostatek. Takto upravený Buk, o němž se první zmínky objevily na podzim 2023, je označován FrankenSAM.

FrankenSAM má nejspíše stále starý radar

ArmyRecognition uvádí, že je na fotografiích dle všeho vozidlo TELAR 9A310., a i když je částečně překryté maskovací sítí, jde poznat, že jsou v něm nabité střely Sparrow, a naznačuje to, že nemuselo projít nějakými drastickými změnami. Neporušený vypadá i kryt radaru, takže je možné, že v systému zůstal původní radar sovětského typu. Ten využívá podobného typu vln jako radary určené pro navádění střel Sparrow, nejspíše ale musely být změněny frekvence řízení.

FrankenSAM na Ukrajině

FrankenSAM je inovace z nutnosti vhodná i pro NATO, spojit totiž dokáže i MIM-104 Patriot a sovětskou techniku

Raketa AIM-7 Sparrow je primárně střela vzduch-vzduch odpalovaná z letadel, uvádí Wikipedia, ale je ji možné odpálit i ze země. Sea Sparrow je zase odpalována z lodí a vychází ze střely Sparrow. Obě přitom mají poloaktivní radarové navádění a jejich dosah je při odpálení ze systému 9K37 Buk kolem 20 km. Je to méně než u sovětských střel, ale dostačuje to a rozhodně je to lepší, než kdyby protivzdušná obrana neměla munici žádnou. AIM-9M Sidewinder je pak menší střela naváděná infračerveně a bude mít dosah jen několik kilometrů.

FrankenSAM má několik variant

Jak hodnotíte předělávku systému 9K37 Buk na západní střely?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články