FrankenSAM je inovace z nutnosti vhodná i pro NATO, spojit totiž dokáže i MIM-104 Patriot a sovětskou techniku

Kombinovat západní a starou sovětskou techniku je kupodivu možné. Vzniklé hybridy jsou přitom účinné na krátké i dlouhé vzdálenosti.

FrankenSAM na Ukrajině i Zdroj fotografie: Defense Express / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jak zajistit protivzdušnou obranu za pomoci systémů protivzdušné obrany sovětského typu, pokud do nich není munice, která je vyráběná převážně v Rusku, byl dlouho problém. Ukázalo se ovšem, že lze využít i munici západní, případně nějaké komponenty a připojit je k systému. vznikly tak minimálně tři typy takovýchto zbraní, konkrétně na Ukrajině, která potřebovala co nejvíce zbraní k ochraně vzdušného prostoru. Obecně jsou nazývané FrankenSAM.

Munice pro sovětské systémy je málo

Ačkoliv jsou obecně západní a sovětské systémy protivzdušné obrany postavené na odlišných principechm přesto je lze spojit. Existuje několik případů, a jsou funkční. Největší problém totiž je, že je pro sovětské či ruské systémy nedostatek munice, protože je produkována hlavně v Rusku. Příkladem mohou být střely do systému 9K37 Buk, i když z něj lze odpalovat i americké střely RIM-7 Sea Sparrow. Jde přitom o první a úspěšný příklad FrankenSAM.

Tento hybrid by měl být schopen zasahovat cíle do vzdálenosti asi 15 km, přičemž je naváděný radarem, uvádí Forbes. To je sice méně než s klasickými střelami s dosahem 30 i více km, ale stále je to lepší než nic. Druhým hybridem z rodiny FrankenSAM má být neznámé odpalovací zařízení využívající střely AIM-9M Sidewinder, jak uvádí Defence-UA. Jde o infračervené střely vzduch-vzduch, ale v tomto případě odpalované ze země, a jejich dosah bude v jednotkách kilometrů. Výhodou u obou typů střel je, že jich je na západě velké množství.

Spojení MIM-104 Patriot se sovětskými radary

Projekt FrankenSAM se ale podle všeho zabývá i možností zásahů cílů na dlouhé vzdálenosti. TheDefensePost uvádí, že se jedná o kombinaci střel systému MIM-104 Patriot se staršími typy sovětských radarů, ale detaily jsou neznámé. Střely nejspíše budou odpalovány z originálních odpalovacích systémů, ovšem otázkou zůstává, zda bude řídící středisko takové baterie postavené na sovětské nebo americké technologii. Každopádně dosah střel systému MIM-104 Patriot je až 160 km, a tento hybridní systém by mohl být levnější než originální.

2B16 Nona-K, minomet a houfnice

Neobvyklý sovětský hybrid mezi houfnicí a minometem Nona-K je silný jako dělo a zvládá používat i Západní munici, šlo o sovětský záměr

Jak budou tyto systémy účinné, se teprve ukáže v praxi, ale teoreticky by mohly být i řešením pro některé členy NATO. Např. FrankenSAM postavený na střelách Sidewinder by se mohl ukázat jako účinný proti některým typům dronů. Vyřešit otázku obrany proti nim je pro mnohé armády NATO akutní problém a nejspíše si nemohou dovolit čekat, až zbrojaři vyprodukují nějaké nové systémy. I použití střel ze systému Patriot může znít pro některé armády zajímavě.

Popis programu FrankenSAM

Jak účinné může být spojení západních střel sovětských systémů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články