Americké střely RIM-7 Sea Sparrow odpalované ze sovětského dědictví 9K37 Buk? Realita, která Rusku nedovolí prorazit

NÁZOR: Ukrajinská protivzdušná obrana byla hlavně zpočátku postavena na sovětských systémech, střely do nich jsou ale nedostatkové – změnit to však může Západ.

Střela RIM-7 Sea Sparrow i Zdroj fotografie: Námořnictvo Spojených států amerických
                   

Ochrana nebe nad Ukrajinou stála na začátku války s Ruskem na sovětských systémech, především na S-300 a 9K37 Buk. Země se s nimi dokázala bránit vcelku efektivně, ale poté, co musela zneškodnit tisíce ruských střel, dronů nebo letadel, do nich dochází rakety. Jenomže nové jsou vyráběny v Rusku, a ty, které měli ukrajinští spojenci, již poslali. Ochrana země před ruskými útoky tak může selhat na nedostatku munice, pročež je nutné ji nějak nahradit.

Západních zbraní není pro Ukrajinu dost

Západní spojenci poslali od začátku války na pomoc celou řadu zbraní včetně moderních systémů jako MIM-104 Patriot, NASAMS a IRIS/T. Ty velice pomáhají, ale není jich dostatek, aby pokryly celé rozlehlé ukrajinské území. Je proto nutné, aby zůstaly v činnosti i bývalé sovětské systémy, jinak by v protivzdušné obraně zůstaly značné díry. Ale udržet je v činnosti se může povést jedině v případě, že se pro ně najde náhradní munice ze západních skladů. Docela to vypadá, že v tomto směru Rusku vychází opotřebovávací taktika.

Vozidlo TEL systému 9K37 Buk iZdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Vozidlo TEL systému 9K37 Buk

Portál MilIn uvedl, že by mohla být řešením střela RIM-7 Sea Sparrow, což ostatně naznačuje i balíček americké vojenské pomoci, který obsahuje právě tyto střely s poloaktivním radarovým naváděním. Na západě jich je ve skladech velké množství a technikům se je podařilo do sovětského systému integrovat. Bylo třeba aktualizovat software, změnit naváděcí frekvence a udělat samozřejmě další úpravy, ale střely je prý možné nyní odpalovat.

Střely určené na obranu lodí

RIM-7 Sea Sparrow je střela do amerického protivzdušného systému krátkého dosahu určeného pro lodě, a americké námořnictvo uvádí, že poskytuje spolehlivou ochranu proti různým vzdušným a povrchovým hrozbám včetně vysokorychlostních protilodních řízených střel v malé výšce. Využívat ji začalo v roce 1976, ale byla postupně modernizována. Střela má mít dosah kolem 19 km a rychlost větší než Mach 2, ale přesné hodnoty jsou utajované. Výhodou pak je, že jsou značně rozšířené i u amerických spojenců, takže jich je dostatek.

Vozidlo TEL systému 9K37 Buk

Vysvětlitelný paradox: dronům bez obtíží podlehnou i protiletadlové systémy 9K37 Buk ruské armády, které je běžně mají ničit

Sea Sparrow ovšem není jediná západní střela vhodná pro 9K37 Buk. Ve Velké Británii pracují například na využití střel AIM-132 ASRAAM, což jsou infračerveně naváděné střely vzduch-vzduch, a v USA zase na podobném systému FrankenSAM využívajícím střely vzduch-vzduch AIM-9 Sidewinder. Obě země mají v plánu je co nejdříve poslat na Ukrajinu, aby pomohly s očekávanými zimními ruskými útoky. Na základě zkušeností by pak mohly podobné systémy začít sloužit i v jiných armádách – třeba jako zbraně proti dronům.

Odpálení střely RIM-7 Sea Sparrow

Bude takové posílení ukrajinské protivzdušné obrany stačit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články