GMARS bude evropský M142 HIMARS, o který by mohla jevit zájem i AČR. Oproti němu však nabídne dvojnásobek raket

Raketomet HIMARS je považován za jednu z nejlepších zbraní svého typu na světě. V evropské verzi s větší zásobou munice však odvede ještě více práce.

Raketomet GMARS i Zdroj fotografie: Rheinmetall
                   

Americký kolový raketomet M142 HIMARS se stal v posledních letech doslova legendou, neboť dokáže zasahovat cíle na dlouhé vzdálenosti a s mimořádnou velikou přesností. Využívat k tomu může několik druhů munice s různými schopnostmi a dosahem, což z něj dělá velmi univerzální zbraň. O raketomet mají v poslední době zájem mnohé armády, ale uspokojit je může i jeho evropská verze s větším množstvím střel označovaná jako GMARS.

GMARS odpálí dvojnásobek střel než HIMARS

Výrobcem raketometu GMARS by měl být koncern Rheinmetall, který se na jeho vývoji dohodl s výrobcem HIMARSu, tedy americkou společností Lockheed Martin, uvádí Defence-Blog. Jako on bude umístěn na kolovém podvozku a tedy bude mít i podobnou mobilitu. Na podvozku však bude místo na dvě pouzdra s raketami jako na starším pásovém M270, zatímco HIMARS má jenom jedno pouzdro – GMARS tak bude mít dvojnásobnou palebnou sílu.

Nabíjení raketometu GMARS iZdroj fotografie: Rheinmetall
Nabíjení raketometu GMARS

Evropská verze raketometu by měla být konkrétně umístěna na podvozku Rheinmetall HX 8×8, uvádí BreakingDefense, kdežto americký raketomet je na menším podvozku 6×6. Mezi evropskými zeměmi existuje hned několik potencionálních zákazníků: GMARS může nahradit starší MARS II, což je upravený M270, nebo doplnit jeho počty, neb třeba Německo chce v budoucnu raketometů více. Teoreticky by o GMARS mohla projevit zájem i česká armáda, která žádné raketomety nemá, i když by ho asi chtěla na podvozku Tatra.

Kolový podvozek umožňuje snadný přesun

Rheinmetall na svých internetových stránkách uvádí, že stačí k obsluze raketometu dvoučlenná osádka. Na originálním podvozku má být raketomet schopen rychlosti až 100 km/h a dojezd by mít 700 km, takže se může snadno přesouvat po vlastní ose. Využívat navíc bude munici zavedenou v mnoha armádách, nejčastěji se jedná o rakety GMLRS ráže 227 milimetrů s hlavicí o hmotnosti 91 kilogramů, jichž by ve 2 pouzdrech bylo 12. Naváděny jsou za pomoci GPS a dolet mají přes 70 kilometrů, ač některé zdroje tvrdí až 92 kilometrů.

BM-30 Smerč vs. M142 HIMARS

Americký M142 HIMARS vs. ruský BM-30 Smerč: oba dva systémy jsou dobré, ale jeden technologicky lepší, a druhý tradičně ničivější

Do raketometu lze ale nabít i dvě taktické balistické rakety ATACMS s doletem až 300 km, a dále pak střely GLSDB, které vynáší do výšky klouzavé pumy GBU 39 SBD s dosahem až 150 km. Případně může jít také o nové řízené střely Precision Strike Missile s dosahem až 500 km, které jsou v jednom pouzdře dvě. V budoucnu je také počítáno s pouzdrem na rakety ráže 122 milimetrů s kratším dosahem a střelou Surface-Launch Cruise Missile.

Představení raketometu GMARS

Jaký zájem může být o evropský raketomet GMARS?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články