Pohled na budoucí dělostřeleckou strukturu německého Bundeswehru: jeho síla bude více než 2násobná, sází na to nejlepší

Zatímco v minulosti německé ozbrojené síly své dělostřelectvo významně zredukovaly, po zkušenostech z uplynulých let budou naopak jeho počty navyšovat.

Houfnice RCH 155 na podvozku vozidla Boxer i Zdroj fotografie: KMW / Creative Commons / CC BY
                   

Jelikož bylo dělostřelectvo považováno za méně významné, mnohé armády ho upozadily a značně snížily počty dělostřeleckých zbraní. Poslední zkušenosti ale ukazují, že těžká moderní děla a raketomety mají nezastupitelnou úlohu. Když totiž mají dlouhý dosah a jsou schopna přesných zásahů, není nic, co by je dokázalo nahradit. K tomuto poznání dospěl i německý Bundeswehr, který jejich počet navýší, a to o jedny z nejlepších na světě.

Více děl i raketometů, a to z nejlepších

Německé ozbrojené síly v současnosti disponují jenom 121 těžkými samohybnými houfnicemi PzH 2000 a 36 těžkými raketomety MARS II, což jsou upravené americké M270, uvádí ArmyRecognition. Nová koncepce však počítá s 289 děly a 76 raketomety ve výzbroji Bundeswehru do roku 2035. To znamená více než dvojnásobné navýšení současné síly, a co víc – zbraně, s nimiž Němci počítají, patří mezi světovou špičku a jenom málokteré se jim vyrovnají.

Německý raketomet MARS II při střelbě iZdroj fotografie: Markus Rauchenberger / Public Domain
Německý raketomet MARS II při střelbě

Kolik přesně jakých děl a raketometů bude, není známo, ale základ bude tvořit samohybná pásová houfnice PzH 2000. I v současnosti je považována za jednu z nejlepších na světe, přičemž užívá munici ráže 155 milimetrů a délka její hlavně je 52 ráží. Se standardní municí zasáhne cíle vzdálené 30 kilometrů, se speciální pak až 67 kilometrů, a může používat i různé druhy munice naváděné. Za prvních 9 sekund přitom může odpálit 3 projektily. Umístěna je pak na podvozku založeném na starším německém tanku Leopard 1, uvádí WeaponSystems.

RCH 155 dokáže střílet i za pohybu

Do výzbroje Bundeswehru se pak dostane také německá samohybná houfnice RCH 155. Ta využívá stejnou hlaveň jako PzH 2000, ale speciálně zkonstruovaná věž je umístěna na podvozku kolového obrněného transportéru Boxer. Celý systém je plně automatizovaný, uvádí na stránkách společnost KNDS, a k dispozici je zásoba na 30 ran. RCH 155 má navíc unikátní možnost střelby za pohybu, což proti ní znemožňuje vést protibaterijní palbu a ztěžuje její nalezení.

Útočná puška Haenel MK 556

Německá útočná puška MK556 podala skvělé výkony a mohla být hlavní zbraní Bundeswehru, potopila ji však jedna „maličkost“

Zatím ani není jasné, jaké raketomety doplní stávající MARS II, což je dle Wikipedie verze M270A1 vyvinutá ve spolupráci Francie, Německa a Itálie. Užívá munici jako raketomet M142 HIMARS, ale ne typy s kazetovou hlavicí. Německo také kupuje 5 izraelských raketometů PULS s širokou škálou munice s dosahem až 300 km, takže není vyloučeno, že pořídí další. Zvolit ale může i HIMARS, což by zase usnadnilo používání munice shodné s MARS II.

Izraelský raketomet PULS

Mělo by německé dělostřelectvo posilovat ještě více?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články