Amerika dodala na Ukrajinu i starší houfnice M119A3: slouží jako silná podpora nablízko, v řadách nepřátel snadno nadělá „paseku“

Ačkoliv Spojené státy poskytly lehké houfnice bez moderních technologií, jsou to zbraně velmi silné. Zejména jako podpora blízko frontové linie umí zasadit silné rány.

Americká houfnice M119A3 i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Ačkoliv Ukrajina nejčastěji informuje ve spojitosti s dělostřelectvem o moderních Západních houfnicích ráže 155 milimetrů, k nimž patří třeba je PzH 2000 nebo Caesar, má od spojenců k dispozici i houfnice menších ráží. Mají sice menší dostřel, ale zase jsou mnohem pohyblivější a dokáží svým jednotkám poskytnout neobyčejně silnou podporu. Jednou z takových zbraní je americká tažená houfnice M119A3.

Houfnice M119 vznikla z britské zbraně

Děla M119 nejsou žádnou novinkou, do výzbroje amerických ozbrojených sil byla zavedena v roce v roce 1989, ale jejich konstrukce je mnohem starší. Jedná se totiž o licenčně vyráběné britské dělo L119, které sloužilo v britské armádě již od roku 1976. I ta mimochodem ukrajinská armáda dostala v rámci Západní pomoci. Verze M119A3 je nicméně modernizována a standardně může nabídnout třeba digitální systém řízení palby nebo inerciální navigaci.

Co vše ale mohou moci ukrajinští dělostřelci z této moderní výbavy využít, je velkou otázkou, neboť dle dostupných informací byly právě tyto technologie před dodáním odmontovány; zřejmě aby nepadly do rukou ruského okupanta. Zbraně jsou bez nich samozřejmě funkční, ale střelba z nich není tak přesná. Ukrajina ovšem může americké systémy nahradit svými, případně je získat ze třetích zemí, a schopnosti děl tak vylepšit.

Dosah houfnice M119 je téměř 20 kilometrů

Houfnice M119 využívá celou škálu standardní munice ráže 105 milimetrů, která byla zavedena v zemích NATO. Dostřel se pak odvíjí od jejího konkrétního typu, pohybuje se od 11 do 19,5 kilometrů, přičemž nejdelší dosah má s raketově poháněnými projektily M913 HERA. Houfnice dokáže střílet rychlostí až 6 ran za minutu a k její obsluze je standardně zapotřebí 7 vojáků.

Výhodou děla je jeho poměrně nízká hmotnost, a to 2 050 kilogramů. V americké armádě je vojáky velmi často přepravováno v podvěsu pod vrtulníkem, ale na Ukrajině slouží hlavně jako kanón tažený za nějakým automobilem. Dodávky M119 zahájily Spojené státy americké již v létě 2022 a celkově jich poskytly 72. Jejich nasazení do bojů ale nějakou dobu trvalo, protože bylo potřeba vycvičit dostatečný počet dělostřelců.

Střelba z houfnice M119A3

Jak potřebné je v boji i lehčí dělostřelectvo?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články