105mm mini-houfnice na Humvee vypadá až neškodně, přitom je revoluční a dokáže tvrdě udeřit na skoro 20 km

Samohybná houfnice malé velikosti sice nemá extrémní dostřel, ale je velice pohyblivá a není tak obtížné ji před nepřítelem zamaskovat.

Houfnice Humvee 2-CT Hawkeye MHS je velmi mobilní i Zdroj fotografie: AM General
                   

Samohybné houfnice jsou velice účinné a těžké zbraně, pročež bývají na masivních pásových podvozcích, jaké mají tanky, případně na kolových od transportérů a těžkých nákladních automobilů. Musí totiž uvézt osádku, zbraň i munici, a ještě vydržet sílu výstřelu. Mezi dělostřeleckými zbraněmi však existuje i výjimka, a tou je houfnice Humvee 2-CT Hawkeye MHS, která působí oproti jiným svého druhu jako miniaturní, ale rozhodně není slabá.

Houfnice na Humvee je velmi lehká

Tvůrcem zbraně Humvee 2-CT Hawkeye MHS je americká společnost AM General, a jak napovídá název, dělo je umístěno na podvozku legendárního terénního automobilu HMMWV přezdívaného Humvee. Celý dělostřelecký systém je tak velmi malý a jeho hmotnost s vozidlem dosahuje jenom 6 395 kilogramů, uvádí na svých internetových stránkách společnost AM General. Jenom pro srovnání, francouzská houfnice CAESAR, kterou si objednává AČR, na klasickém podvozku 6×6 váží 17,7 tun a na tatrováckém 8×8 kolem 30 tun.

Houfnice Humvee 2-CT Hawkeye MHS při střelbě iZdroj fotografie: AM General
Houfnice Humvee 2-CT Hawkeye MHS při střelbě

Houfnice na Humvee je oproti těm klasickým výrazně menší, namísto ráže 155 mm u velkých děl má ráži 105 mm, což je standard v NATO u lehčích typů západních houfnic. Neznamená to však, že není účinná a neumí velmi tvrdě udeřit. Twz uvádí, že zatímco tažená americká houfnice M119 ráže 105 mm má hmotnost přes 1 900 kilogramů, odlehčené dělo na vozidle pouhých 519 kilogramů. Navíc má malý zpětný ráz, který umožnila revoluční technologie měkkého zpětného nárazu označovaná jako SRT, uvádí Army-Technology.

Humvee 2-CT Hawkeye MHS udeří až na 19,5 km

Systém Hawkeye MHS má pochopitelně menší dosah než moderní děla ráže 155 mm – granát s raketovým posilovačem a vysoce účinnou explozivní hlavicí může zasahovat cíle do vzdálenosti až 19,5 km. V prvních 3 minutách může dělo pálit kadencí až 8 ran za minutu, a při setrvalé palbě 3 rány za minutu. Není však jasné, jaká je na vozidle zásoba munice, ale na základě Humvee existuje ještě druhé, tentokrát muniční vozidlo.

Ozbrojená Humvee ukrajinské armády s dronem Leleka-100

Video: když na obránce v domech útočí Humvee s těžkým kulometem, který prorazí i beton, mohou být vojáci značně bezbranní

Ačkoliv musí mini-houfnice blíže nepříteli, neb má menší dosah, má řadu výhod. Je vysoce mobilní a lehčí než větší zbraně, takže může snadno měnit pozici. Díky malé velikosti ji také může až 4členná obsluha mnohem snáze maskovat, což je v případě rozměrných zbraní problém a jsou objevitelné všudypřítomnými průzkumnými drony. S digitálním řízením palby pak zbraň vojákům zaručuje vysokou pravděpodobnost zničení cíle.

Vojáci střílí z Humvee 2-CT Hawkeye MHS

Jak hodnotíte umístění houfnice na vozidlo jako Humvee?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články