Tažené houfnice FH-70 z italských zbrojních skladů si již na Ukrajině v Donbasu připisují první zásahy

Zkušená obsluha dokáže vypálit tři rány za zhruba 15 sekund, přičemž praktická rychlost dlouhodobé palby je asi poloviční, tedy přibližně šest ran za minutu.

i Zdroj fotografie: Italian army / Creative Commons / CC BY
                   

Itálie, jež disponuje poměrně velkým množstvím různé obrněné a dělostřelecké techniky, byla v dodávkách zbraní na Ukrajinu aktivní již téměř od samého počátku konfliktu. Přibližně před týdnem pak italská vláda informovala o svém úmyslu postoupit Ukrajině blíže neurčený počet tažených houfnic Field Howitzer 70. Přičemž poslední zprávy z ukrajinského bojiště naznačují, že první kusy FH-70 již na určená místa dorazily. Houfnice z italských skladů nyní pomáhají ukrajinským silám udržovat vratké pozice v oblasti těžce ostřelovaného Donbasu.  

Houfnice nasazeny na ostřelovaném Donbasu

Ve zbrojním inventáři italské armády se momentálně nachází 163 houfnic FH-70 ráže 155 mm. Podle nejnovějších plánů italského ministerstva obrany si však armáda plánuje ponechat jen 90 kusů, přičemž zbytek bude vyřazen. To znamená, že 73 kusů tohoto modelu může být v případě potřeby opraveno a odesláno na Ukrajinu. Momentálně ale není jisté, kolik kusů je skutečně provozuschopných, ani kolik kusů těžké techniky Itálie nakonec plánuje Ukrajině dodat.  

První dodávka s jistotou již proběhla. Ukrajinské ministerstvo obrany potvrdilo, že před pár dny země obdržela v rámci západních dodávek také blíže neurčený počet tažených houfnic FH-70. Ukrajinští představitelé rovněž potvrdili, že houfnice byly obratem nasazeny do akce a použity v bojových operacích proti ruským cílům.  

Podle posledních dostupných informací byly houfnice nasazeny ve východoukrajinském separatistickém regionu Donbas, kde ukrajinské jednotky čelí náporu ruského dělostřelectva. Právě v tomto příhraničním regionu, zejména pak v oblasti Charkova, kde se ukrajinské Národní gardě podařilo před pár týdny upevnit pozice, dodávky západních zbraní výrazně stagnují.  

Dle svědectví obyvatel druhého největšího města Ukrajiny, jakožto i samotných vojáků a obránců města, těžká západní technika ještě na spoustu míst v charkovské oblasti vůbec nedorazila. Ovšem vzhledem k tomu, že Západ v posledních týdnech dodávky zbraní na Ukrajinu výrazně zintenzivnil, se pravděpodobně tato nemilá skutečnost brzy změní. A italské houfnice jsou pouze prvním krokem.  

Obsluhu houfnice zvládnou i 4 vojáci

Houfnice FH-70 poprvé spatřily světlo světa v polovině 70. let, přičemž do služby byly nasazeny v roce 1978. Na vývoji a výrobě se podílejí celkem tři země – Velká Británie, Německo a Itálie. Ovšem první dvě země již tento konkrétní model vyřadily ze služby. Ve výzbroji ho však má ještě několik zemí, včetně Estonska, Japonska, Libanonu, Maroka, Nizozemska a Saudské Arábie. Jen tak pro zajímavost, FH-70 byly zdokumentovány například v Libanonské občanské válce, která se uskutečnila mezi lety 1975–1990. 

FH 70 HOWITZER. A recent acqisition to our ‚arsenal‘ at The Muckleburgh Military Collection

Zveřejnil(a) David Cross dne Sobota 1. srpna 2015

Houfnice má ráži 155 mm. Hlaveň o délce 39 ráží disponuje úsťovou brzdou a posuvným závěrem. Maximální dostřel se pohybuje kolem 30 km. Nabíjecí systém je poloautomatický a použity mohou být víceméně všechny standardní granáty NATO dané ráže. Což je pro Ukrajince více než výhodné, vzhledem k poměrně velkým dodávkám munice tohoto typu ze Západu. Při maximálním využití dokáže houfnice vypálit 3 dělostřelecké granáty za 15 sekund, ale běžná rychlost palby se pohybuje kolem 6 výstřelů za první minutu, pak se kadence sníží na dva výstřely za minutu.  

Lafeta houfnice je rozevíratelná tažná a maximální hmotnost houfnice dosahuje až 9,6 tuny. Může fungovat i jako samohybné dělo na krátké vzdálenosti. V ideálním případě je obsluha osmičlenná, na bojišti však střelbu zastane i tým o 4 vojácích. Samozřejmě tím ale utrpí rychlost palby. Více informací o této zajímavé zbrani jsme psali zde.

Jaké další dělostřelecké systémy by podle vás mohla Ukrajina obdržet?

Zdroj: Defence-Blog, WeaponSystems

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout
adbz.cz
adbz.cz
Sušička bude sloužit až o 10 let déle: Čistit by se měly nejen filtry, ale i senzory vlhkosti