Tažené houfnice FH-70 z italských zbrojních skladů si již na Ukrajině v Donbasu připisují první zásahy

Zkušená obsluha dokáže vypálit tři rány za zhruba 15 sekund, přičemž praktická rychlost dlouhodobé palby je asi poloviční, tedy přibližně šest ran za minutu.

i Zdroj fotografie: Italian army / Creative Commons / CC BY
                   

Itálie, jež disponuje poměrně velkým množstvím různé obrněné a dělostřelecké techniky, byla v dodávkách zbraní na Ukrajinu aktivní již téměř od samého počátku konfliktu. Přibližně před týdnem pak italská vláda informovala o svém úmyslu postoupit Ukrajině blíže neurčený počet tažených houfnic Field Howitzer 70. Přičemž poslední zprávy z ukrajinského bojiště naznačují, že první kusy FH-70 již na určená místa dorazily. Houfnice z italských skladů nyní pomáhají ukrajinským silám udržovat vratké pozice v oblasti těžce ostřelovaného Donbasu.  

Houfnice nasazeny na ostřelovaném Donbasu

Ve zbrojním inventáři italské armády se momentálně nachází 163 houfnic FH-70 ráže 155 mm. Podle nejnovějších plánů italského ministerstva obrany si však armáda plánuje ponechat jen 90 kusů, přičemž zbytek bude vyřazen. To znamená, že 73 kusů tohoto modelu může být v případě potřeby opraveno a odesláno na Ukrajinu. Momentálně ale není jisté, kolik kusů je skutečně provozuschopných, ani kolik kusů těžké techniky Itálie nakonec plánuje Ukrajině dodat.  

První dodávka s jistotou již proběhla. Ukrajinské ministerstvo obrany potvrdilo, že před pár dny země obdržela v rámci západních dodávek také blíže neurčený počet tažených houfnic FH-70. Ukrajinští představitelé rovněž potvrdili, že houfnice byly obratem nasazeny do akce a použity v bojových operacích proti ruským cílům.  

Podle posledních dostupných informací byly houfnice nasazeny ve východoukrajinském separatistickém regionu Donbas, kde ukrajinské jednotky čelí náporu ruského dělostřelectva. Právě v tomto příhraničním regionu, zejména pak v oblasti Charkova, kde se ukrajinské Národní gardě podařilo před pár týdny upevnit pozice, dodávky západních zbraní výrazně stagnují.  

Dle svědectví obyvatel druhého největšího města Ukrajiny, jakožto i samotných vojáků a obránců města, těžká západní technika ještě na spoustu míst v charkovské oblasti vůbec nedorazila. Ovšem vzhledem k tomu, že Západ v posledních týdnech dodávky zbraní na Ukrajinu výrazně zintenzivnil, se pravděpodobně tato nemilá skutečnost brzy změní. A italské houfnice jsou pouze prvním krokem.  

Obsluhu houfnice zvládnou i 4 vojáci

Houfnice FH-70 poprvé spatřily světlo světa v polovině 70. let, přičemž do služby byly nasazeny v roce 1978. Na vývoji a výrobě se podílejí celkem tři země – Velká Británie, Německo a Itálie. Ovšem první dvě země již tento konkrétní model vyřadily ze služby. Ve výzbroji ho však má ještě několik zemí, včetně Estonska, Japonska, Libanonu, Maroka, Nizozemska a Saudské Arábie. Jen tak pro zajímavost, FH-70 byly zdokumentovány například v Libanonské občanské válce, která se uskutečnila mezi lety 1975–1990. 

FH 70 HOWITZER. A recent acqisition to our ‚arsenal‘ at The Muckleburgh Military Collection

Zveřejnil(a) David Cross dne Sobota 1. srpna 2015

Houfnice má ráži 155 mm. Hlaveň o délce 39 ráží disponuje úsťovou brzdou a posuvným závěrem. Maximální dostřel se pohybuje kolem 30 km. Nabíjecí systém je poloautomatický a použity mohou být víceméně všechny standardní granáty NATO dané ráže. Což je pro Ukrajince více než výhodné, vzhledem k poměrně velkým dodávkám munice tohoto typu ze Západu. Při maximálním využití dokáže houfnice vypálit 3 dělostřelecké granáty za 15 sekund, ale běžná rychlost palby se pohybuje kolem 6 výstřelů za první minutu, pak se kadence sníží na dva výstřely za minutu.  

Lafeta houfnice je rozevíratelná tažná a maximální hmotnost houfnice dosahuje až 9,6 tuny. Může fungovat i jako samohybné dělo na krátké vzdálenosti. V ideálním případě je obsluha osmičlenná, na bojišti však střelbu zastane i tým o 4 vojácích. Samozřejmě tím ale utrpí rychlost palby. Více informací o této zajímavé zbrani jsme psali zde.

Jaké další dělostřelecké systémy by podle vás mohla Ukrajina obdržet?

Zdroj: Defence-Blog, WeaponSystems

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články