Jak úspěšně schovat tank: způsoby měla každá země jiná, ovšem navléct ho do kožešiny nebo osázet květinami se odvážila málokterá

Téměř od začátku existence tanků se vojáci snažili, aby byly co nejvíce nenápadné. Ale schovat velikou hromadu kovu není vůbec jednoduché.

A1M1 Abrams i Zdroj fotografie: Námořní pěchota USA
                   

Krátce po nasazení prvního tanku začali vojáci přemýšlet, jak je udělat co nejméně nápadné, ačkoliv něco tak velkého jako tank lze zamaskovat jen velmi obtížně (tedy s výjimkou kryté pozice, na níž jenom stojí). Způsobů k tomu nicméně existovalo a existuje velké množství, a vždy mají stejný úkol: zkomplikovat odhalení tanku, případně jeho zaměření, což může být na bitevním poli doslova otázka života a smrti. Některé metody jsou přitom velmi „primitivní“.

Nenápadné barvy či skvrny na tancích

Prvním logickým krokem bylo využití nenápadných barev, s nimiž už měly některé armády zkušenosti. Často se jednalo o šedou, modrošedou, zelenou nebo khaki, a díky nim mohly stroje snáze splynout s nějakým povrchem / okolím. Nejednalo se však pouze o celoplošné nátěry, oblíbené byly i maskovací vzory sestávající ze skvrn, které plnily stejnou úlohu – tank lépe splýval s pozadím, například lesem, případně došlo k rozbití jeho siluety, což nepříteli komplikovali míření do správných míst.

Třeba německé tanky byly na začátku druhé světové války tmavě šedé, kdežto sovětské tanky v létě zelené a v zimě bílé. Britové a Američané pak nejčastěji sázeli na zelenou a olivovou, ale podle zkušeností a i oni měnily barvu v závislosti na terénu. Němci např. začali v roce 1942 používat kombinaci žlutých, zelených a hnědých skvrn v závislosti na prostředí. Britové zase zvolili v Severní Africe barvu podobající se pouštnímu písku, a na Maltě zase takovou, která připomínala kamení.

Panzer VI Tiger I iZdroj fotografie: Rickard Ångman / Creative Commons / CC BY-SA
Kamufláž na německém tanku Panzer VI Tiger I

Později, resp. během studené války, hojně přetrvávaly různé odstíny zelené barvy, i když podle států se některé maskovací vzory lišily. S cílem co nejvíce nepříteli znemožnit míření na tank uvažovali někteří výrobci o nátěrech podobných kožešině, díky nimž by tank za jízdy jakoby vlál. Trochu bizarní se pak zdál návrh obložit tank mechem a uchytit ho na něj pletivem. Rostliny by byly zalévány a rostly by, díky čemuž by tanky získaly výborné maskování v lesích a přírodě obecně, a zároveň by měly značně sníženou termální stopu.

Maskování tanku proti radaru a termovizi

Také v současné době jsou užívány různé druhy nátěrů v závislosti na prostředí, ale vzhledem k moderním technologiím už nemusí být dostačující. Vedle skvrnitých vzorů proto některé armády přešly k tzv. digitální kamufláži, která rozbíjí siluetu tanku na pozadí. Stále důležitější se ale ukazuje i maskování v termální oblasti nebo proti radarovým vlnám. Právě termovizní systémy totiž tepla z tanků využívají a mohou je odhalit i tehdy, kdy jsou dobré ukryty v lese.

Radarové krytí je potom důležité jak kvůli pozorovacím systémům, tak i některým zbraním s aktivním radarovým zaměřováním. I proto jsou vyráběny různé tkaniny pro zakrytí nebo zmenšené tepelné a radarové signatury stroje (třeba Rusko tak chce zneviditelnit svůj nejlepší tank T14 Armata). Někteří odborníci pak uvažují rovněž o různých nafukovacích strukturách, které dokáží změnit podobu stroje tak, že by došlo k napodobení třeba kamenů nebo keřů. Ve statických pozicích by to spolu s krycími plachtami mohlo být velmi účinné, a to například i při průzkumu za použití dronů.

Jak nejlépe zamaskovat tank před nepřítelem?

Zdroj: TopWar
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články