Ruský tank T-80 může zmást „hloupý“ FGM-148 Javelin teplem motoru nebo použitého děla a zásah tak přežít

Moderní protitankové střely se zvládají navést na tank samy, ale nemusí to vždy fungovat stoprocentně. Tedy alespoň ne proti ruskému tanku T-80.

Odpálení FGM-148 Javelin i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Jednou z nejznámějších pěchotních zbraní na světě k ničení tanků je americká protitanková střela FGM-148 Javelin. Ta opakovaně prokázala, že je schopna si poradit i s těmi nejlepšími obrněnci, přičemž má jenom málo konkurentů, neboť je velmi vyspělá. Kromě dobrého poměru hmotnosti a ničivé síly spolu s dosahem disponuje i řadou vyspělých schopností, ale existují údajně i případy, kdy FGM-148 Javelin selže, potažmo je ošálen.

Ne vždy se střela FGM-148 Javelin trefí správně

Jedná se o přenosnou protitankovou zbraň zavedenou do výzbroje v roce 1996. Existuje v několika verzích, přičemž ta nejtěžší je na vozidle a má dosah až 4 750 m, uvádí ArmyRecognition. Jde o střelu typu „vystřel a zapomeň“, kdy střelec v zaměřovači označí vozidlo, vypálí ji a dále se o ni nestará. Navede se totiž sama, a FGM-148 Javelin disponuje i termovizní kamerou, infračerveným vyhledávačem a dostatečně výkonným počítačem schopným na základě dodávaných dat navést střelu buď v přímém útoku nebo v útoku shora.

EssaNews uvádí, že je několik případů, kdy tanky útok střelou FGM-148 Javelin přežily. Konkrétně jde o T-80 různých verzí, ale třeba u starších T-72 takové případy známy nejsou. Vysvětluje to použitím plynové turbíny T-80, která mu dodává vysokou rychlost, ale zároveň produkuje více tepla než běžné motory. To je odváděno na zádi tanku, a zdá se, že se FGM-148 Javelin zaměřuje právě tam. Když ho tedy zasáhne, nejde o fatální poškození, kdy by explodovala munice, a tank je opravitelný. Střela se také někdy zaměří na rozžhavené dělo.

Případů nezničených tanků není mnoho

Na základě zaznamenaných událostí rozhodně nelze konstatovat, že by FGM-148 Javelin nebyl dobrou zbraní. Defence-Ua uvádí, že tanky T-80 opakovaně zničil, a jelikož je případů přežití jenom několik, lze předpokládat, že se navádění FGM-148 Javelin splete jenom za určitých okolností. Většinou míří na střed tanku, ale konkrétně u T-80 to může někdy být do zadní části nebo děla, z něhož se právě střílelo, ovšem i když ho nezničí, vyřadí ho z boje.

Tank T-80UD na cvičení v Rusku

„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále

Vedle toho nelze obecně tvrdit, že by byl tank proti střele typu FGM-148 Javelin zcela bezmocný – dokáže ji zničit třeba nějaký systém aktivní obrany – i když zrovna na tancích T-80 žádný takový pravděpodobně nainstalovaný není; pomoci pak může i reaktivní pancéřování. Třeba nejmodernější tank T-80 BVM disponuje reaktivním pancéřováním typu Relikt, které si umí poradit i s tandemovou hlavicí, uvádí MilitaryToday. ovšem fotografie naznačují, že přímo na střeše moduly pancéřování namontované nejsou, a Javelin má tedy vyšší šanci uspět.

Javelin a NLAW ničí tanky T-80

Jak pravděpodobné je ošálení střely ze systému FGM-148 Javelin teplem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články