Rusové přicházejí na Ukrajině i o své nejmodernější tanky T-80BVM. Stroje, které společně s T-90M tvoří páteř jejich tankových sil

Tanky byly modernizovány na konci minulého desetiletí a měly by patřit k tomu nejlepšímu, co Rusové v současnosti mají. Javelinům ovšem zjevně nedokáží odolat.

Modernizovaný tank T-80 BVM i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace
                   

Celá invaze na Ukrajinu se dá označit jako jedno velké ponížení ruských sil. Ukrajinská armáda na sociálních sítích sdílí zničené nebo ukořistěné tanky T-80BVM, jedny z nejlepších strojů, jaké mají Rusové k dispozici. I to je součást rozsáhlého neúspěchu Putinových vojsk, který soustavně demoralizuje vojáky i důstojníky okupačních sil. V kombinaci s nepředpokládaným odporem ukrajinské armády bude třeba rozsáhlá indoktrinace vojáků, k dosažení žádoucí bojeschopnosti.

Oryx uvádí pouze ověřené ztráty.

Oryx blog je skupina, která sleduje konflikt v reálném čase tím, že porovnává více snímků z bojiště třeba se satelitními fotkami. Blog je považován za jeden z mála důvěryhodných zdrojů, který se za každou cenu snaží zachovat objektivitu a uvádí i ztráty Ukrajinců. Podle jejich čísel Rusové ztratili 19 tanků T-80BVM. Podle agentury TASS je T-80BVM nejnovější generací ruských hlavních bojových tanků. Modernizovala ho společnost Omsk Transport Machine-Building Enterprise, která je součástí Uralvagonzavod Group. Poprvé byl veřejně odhalen v roce 2017.

Vzhledem k tomu, že modernizace se týká asi 62 kusů těchto vozidel ze 70. let minulého století, jedná se o velmi citelné ztráty přesahující 30 procent, které budou zřejmě ještě vyšší, protože Oryx zveřejňuje jen potvrzená čísla. Stroj má mírně vylepšenou pancéřovou ochranu, ale utržené věže svědčí o tom, že klasické slabiny sovětské tankové školy zůstaly. Slabý pancíř v horní části věže a nechráněná munice uvnitř tanku.

V každém případě je T-80BVM vybaven sadou výbušného reaktivního pancéřování Relikt, jehož úkolem je přivést protitankovou munici k výbuchu mimo hlavní pancíř tanku, má být hlavní ochranou proti tandemovým hlavicím a snižovat průnik střel o 50 procent. Dále je tank údajně vybaven pasivním systémem protiopatření, který má zlepšit ochranu proti některým typům protitankových řízených střel.

Provoz T-80BVM je drahý

Dělo s hladkým vývrtem ráže 125 mm zůstalo zachováno, ale bylo vyměněno za nové 2A46M-4, které má delší dostřel a je o 15 až 20 % přesnější než původní 2A46M-1 z T-80BV. Účinný dostřel je 3 000 metrů ve dne a 2 600 metrů v noci. Průbojnost střel činí 590 až 630 mm na vzdálenost dva kilometry. Dělo je kompatibilní s municí Svinets-1 a Svinets-2, která obsahuje penetrátory z wolframu a ochuzeného uranu.

Tank je schopen odpalovat řízené protitankové střely 9M119M Reflex, v západním kódu AT-11 nebo Sniper-B, mající dosah čtyři až pět kilometrů a jsou schopny zasáhnout i nízko letící vrtulníky. Střely používají poloautomatické laserové navádění a je uváděna pravděpodobnost zásahu 80 % na vzdálenost 4 000 metrů. Maximální rychlost střelby je 6-8 ran za minutu. Dle pozorovatelů je ovšem přesnost střel proti stacionárním cílům jen 50 %, takže proti pohyblivým bude ještě nižší.

T-80BVM nese 45 nábojů a střel pro hlavní dělo, to je nabíjeno automaticky, ale lze nabíjet i ručně. Sekundární výzbroj tvoří koaxiální kulomet ráže 7,62 mm a střešní kulomet ráže 12,7 mm. Posádka je tříčlenná. Velitel, střelec a řidič. Pohon zařizuje plynová, v podstatě vrtulníková, turbína GTD-1250TF o výkonu 1 250 koní. Předností jsou kompaktní rozměry, vysoký výkon a schopnost nastartovat již při teplotách -40°C. Další plusem je rychlost a výkonnost v náročném terénu.

Negativy jsou především vysoká spotřeba, kdy stroj dokáže spotřebovat až 750 litrů paliva na 100 kilometrů, obtížně se udržují a jsou velmi drahé. Dle uvedených parametrů je zjevné, že se jedná o velmi nebezpečný stroj, který by zřejmě byl protivníkem jakémukoli západnímu tanku. V této chvíli je ovšem celá doktrína MBT napadena, díky moderním ručním protitankovým zbraním.

Jakých změn podle vás dozná moderní tanková doktrína po konfliktu na Ukrajině?

Zdroj: DefenceBlog

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Červenka

Zobrazit další články