Když ruští vojáci vymontují z BMP-1 73mm kanon, může dobře posloužit i jako lehké dělostřelectvo a nepříjemné překvapení

Dokonce i provizorní zbraně vyráběné vojáky na frontě mohou být velice užitečné. Třeba takové lehké dělo může dát pěšákům značné výhody.

Kanon 2A28 Grom ve věži z BMP-1 i Zdroj fotografie: Uživatel Banznerfahrer / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když nemají vojáci dostatek standardní kvalitní výzbroje, uchylují se často k různým improvizacím, jimiž se nějakým způsobem snaží to chybějící nahradit. Jak bude improvizovaná zbraň fungovat, záleží na mnoha okolnostech, ale někdy mohou být výsledky až překvapivé. Zvláště pak, když dá vojákům možnosti, kterých by jinak dosáhnout nemohli. To může být i případ ruského lehkého taženého děla vyrobeného z kanonu 2A28 Grom.

Sice starší, ale pořád účinná zbraň

Kanon 2A28 Grom není žádnou výjimečnou zbraní, neb je používán na BVP sovětského původu BMP-1. A jelikož byl vyráběn již v roce 1966, jak uvádí Wikipedia, nejde ani o žádnou novinku. Jedná se o nízkotlakou zbraň s hladkým vývrtem a klínovým závěrem střílející munici ráže 73 milimetrů. Její maximální dosah je 1 300 metrů, ale v situaci, že je munice odpalována po balistické křivce, až 4 kilometry, i když v takovém případě na úkor přesnosti.

Zajímavou ruskou improvizací je, že vojáci dělo pravděpodobně vymontovali z vyřazeného vozidla a umístili ho na podvozek používaný pro minomet 2B9 Vasiljok, uvádí ArmyRecognition. Získali tak lehké tažené dělo, které je nejspíše lehčí a pohyblivější než samotný minomet, neboť ten i s podvozkem váží 632 kg, zatímco samotné dělo Grom 115 kg, uvádí Army-Guide. Vojáci s ním tak nejspíše mohou manipulovat i vlastní silou.

Kanon užívá kumulativní a tříštivou munici

Do 2A28 Grom jsou nabíjeny dva základní druhy munice. Tou první je granát s kumulativní hlavicí PG-15V určený proti obrněným cílům, přičemž dokáže prorazit pancíř o síle až 350 milimetrů RHAe. To sice neumožňuje zastavit moderní tanky, ale určitě to stačí na obrněná vozidla nebo bojová vozidla pěchoty – tedy pokud nemají přídavné reaktivní pancéřování. Druhá munice je pak tříštivá OG-15V účinná především proti živé síle a měkkým cílům.

Ukrajincům se podařilo zkonstruovat velmi lehký a přesný automatický granátomet UAG-40. Protivníka dokáže zasypat smrští granátů

Není jasné, jak ruští konstruktéři vyřešili u provizorní zbraně zaměřování, ale pokud je stejné jako v BMP-1, může být dělo velice užitečnou zbraní. Nejspíše by sice bylo nesmyslné ho táhnout do útoku, kde by vojáky zdržovalo, ale v obranném postavení, pokud o něm nepřítel neví, může být nepříjemným překvapením. Na stovky metrů daleko může zničit obrněnce nebo rozprášit pěchotu v případě, kdy jednotka nemá dělostřeleckou podporu.

Střelba z děla vyrobeného z 2A28 Grom

Jaké si myslíte, že bude tažené dělo vyrobené z kanonu 2A28 Grom?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články