Malý ukrajinský kolový dron CRAB, který nese kulomet a granátomety, dokáže z ničeho nic rozprášit i celou skupinu vojáků

Pozemní robotická vozidla se pomalu stávají součástí ozbrojených sil a některá mohou být nevídaně schopná. Ukrajinský CRAB je navíc hodně všestranný.

Robot CRAB s přívěsným vozíkem i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
                   

Některé armády již mají ve výzbroji robotická vozidla a testují, co vše vlastně zvládnou. Na rozdíl od vzdušných dronů není jejich rozmach tak rychlý, neboť mají mnohem náročnější využití, ale někdy se hodí. Drony mohou sloužit jak k přepravě různých nákladů včetně například zraněných vojáků, tak s vyzbrojí posloužit v boji. Jedním z nejnovějších robotických vozidel je relativně malý ukrajinský dron nazývaný CRAB, který má být velmi všestranný.

Výzbroj tvořená kulometem a granátometem

Mnohé z toho, co robot CRAB dokáže, můžete vidět na videu pod článkem. Většina záběrů je věnována vyzbrojené verzi dronu, a MilIn uvádí, že má kulomet PKT a granátomet RPG-7 nebo RPG-16. S těmi může přitom střílet velmi stabilně, záběry ukazují, že se při střelbě v podstatě nehýbe, a s přesností tak zvládne rozprášit třeba skupinu vojáků, k nimž se navíc může připlížit, aniž by si ho někdo všiml.

Zbraňová stanice se může otáčet doprava i doleva v úhlu 90 stupňů, operátor nejspíše zaměřuje za pomoci speciálních brýlí nasazených na hlavě a ovladačem, a robot má i ovládání po kabelu.

Robot CRAB uveze zbraně i vojáka iZdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
Robot CRAB uveze zbraně i vojáka

CRAB není velký, jeho délka je 1,48 metru (2 metry u zdravotnické verze), nosnost až 270 kg. Pohybuje se na čtveřici pneumatik a má elektrický pohon, jeho výdrž je až několik hodin. Bez problémů zvládne náklad, na záběrech má nejen zbraňovou stanici, ale jeden z jeho konstruktérů na něm i sedí, a přesto jede. Měl být dokonce nasazen i k likvidaci mostu, kdy na něj dovezl přívěsný vozík s výbušninou. Osazen je také termovizí, takže může fungovat v noci.

Tanky zničí na stovky metrů, vojáky na kilometr

Kulomet PKT použitý na dronu CRAB je původně sovětská zbraň využívaná i mnoha dalšími zeměmi, do výzbroje vstoupil v roce 1968, uvádí WeaponSystems. Používá munici ráže 7,62 mm a jeho kadence je až 750 ran za minutu, praktický dosah pak do 1 km, i když maximální dostřel je asi o 500 m větší. Zásobu munice má přitom na 650 ran.

Ukrajinský robot 17

Improvizace v akci: Ukrajinci sestrojili protitankového robota, který zničí cíl a rychle se ztratí. Připomíná traktor, ale je mimořádně účinný

Granátomety RPG-7 a RPG-16 jsou rovněž sovětské zbraně, které slouží hlavně proti obrněným vozidlům. Wikipedia uvádí, že RPG-16 má menší ráži a silnější raketový posilovač, a má tak lepší dostřel – 500 metrů – oproti 330 metrům u RPG-7. Ale jeho kumulativní hlavice je slabší, překoná pancíř o síle kolem 300 mm RHAe, zatímco druhá zbraň až 500 mm RHAe. Granátomet je na CRABovi 1, někdy i 2, a každý má nabitou jenom jednu ránu.

Představení robota CRAB

Co si myslíte o ukrajinském dronu CRAB?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články