Video: jihokorejský „zabiják dělostřelectva“ je extrémně účinný a dík unikátní hlavici „rozmlátí“ i děla schovaná několik metrů pod zemí

Jelikož má Severní Korea velmi početné dělostřelectvo a taktiku, jak zamezit jeho zničení odvetnou palbou, vyvinuli Jihokorejci zbraň, kterou by ho eliminovali.

Vystavený jihokorejský raketomet K239 Chunmoo i Zdroj fotografie: Uživatel Huni Focus / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mezi Jižní Koreou a Severní Koreou panuje od konce korejské války veliké napětí, přičemž spolu země nikdy nepodepsaly mírovou smlouvu, ale mají mezi sebou jenom příměří. Jižní Korea se přitom dlouhodobě obává, že by na ni mohl severokorejský režim zaútočit. Kromě jaderných zbraní má opravdu početné dělostřelectvo, a i když jde převážně o starší systémy, je v jeho dostřelu i Soul. Jihokorejci proto mají pro případ střetu připravenou raketu KTSSM, jíž dokáží dělostřelectvo nepřítele eliminovat. Jak funguje ukazuje video níže.

Severokorejská děla jsou v odolných bunkrech

Někdo si jistě řekne, že mohou Jihokorejci palbu jednoduše opětovat, jenomže problémem je, že jsou mnohá severokorejská děla zakopaná v hlubokých bunkrech a jeskyních, z nichž vyjedou jenom vystřelit, a poté se zase schovají. Severokorejci se je tak snaží pro případ konfliktu chránit, neboť má Jižní Korea jednoznačnou převahu ve vzduchu, což si velice dobře uvědomují. Ale ani její letectvo není schopné početná děla dostatečně rychle eliminovat, takže se rozhodlo vyvinout střelu KTSSM, a poté i modernizovanou verzi KRSSM-I.

Jde o raketu s podobnými schopnostmi, jaké má americká MGM-140 ATACMS. Její největší předností je tedy možnost rychlého nasazení, přičemž dokáže díky speciální hlavici proniknout hluboko do země, uvádí ArmyRecognition. Konkrétně má být schopna „provrtat“ několik metrů zeminy a probít až 1,5 m betonu. Nese k tomu 500kg hlavici a ničivostí ji lze přirovnat k leteckým pumám. Může ale disponovat nejenom hlavicí tříštivou, ale také termobarickou, která je schopna proniknout i do bunkrů a zabít v nich schované vojáky.

K odpalování poslouží 200+ raketometů

Výhodou těchto střel je, že jsou odpalovány z raketometů K239 Chunmoo, což je obdoba M142 HIMARS. Těch má Jižní Korea více než 200, uvádí MilitaryToday, a jde o vysoce mobilní systém na kolovém podvozku, z něhož je možné střelu odpálit takřka hned po zastavení, a také velmi rychle nabít novou. V těchto počtech by Jihokorejci mohli během krátké doby eliminovat významný počet severokorejských děl, ale samozřejmě jenom v případě, že je objeví.

Odpálení rakety MGM-140 ATACMS

Americké taktické balistické rakety ATACMS jsou na Ukrajině „game changer“, Rusko je proti nim bezradné

KTSSM-I má dosah minimálně 120 km, uvádí Defence-Blog, ale některé zdroje tvrdí, že i více. K navádění používá satelitní systém GPS a její přesnost má být 2 m, což je velmi slušné. V případě odhalení bude dělo velmi pravděpodobně vzhledem k síle hlavice zničeno i při nepřímém zásahu. Jižní Korea má také pracovat na střele KTSSM-II, jejíž dosah má být minimálně 180, ale možná až 300 km, což možnosti využití rozšířilo. Exportní verzi střel označovanou CTM-290 by spolu s raketomety K239 Chunmoo mělo získat třeba Polsko.

Testování jihokorejských raket KTSSM

Jak zásadní je pro Jižní Koreu schopnost ničit dělostřelectvo?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články