Americké taktické balistické rakety ATACMS jsou na Ukrajině „game changer“, Rusko je proti nim bezradné

NÁZOR: O taktické balistické rakety ATACMS usilovala Ukrajina dlouhé měsíce, a když je nakonec dostala, ukázala, jak efektivně je umí proti okupantům využít.

Odpálení rakety MGM-140 ATACMS i Zdroj fotografie: Armáda USA
                   

K úspěšnému vedení ofenzivy proti ruským okupantům potřebuje ukrajinská armáda mj. i prostředky, jimiž může přesně zasahovat cíle na dlouhé vzdálenosti. Nemůže k tomu využít letadla, protože jich má nedostatek, a Rusko navíc disponuje silnou protivzdušnou obranou i mnohem silnějším letectvem. Řešením jsou tak zbraně delšího dosahu, z nichž Ukrajina už některé od svých západních spojenců dostala, a mezi nimi i balistické rakety MGM-140 ATACMS, o něž dlouho usilovala, ale Američané je nechtěli z mnoha důvodů dodat.

Raket ATACMS je málo, ale mají náhradu

Ukrajina již předmětné rakety dostala, ale pravděpodobně jenom ve velmi omezeném množství. Jak upozornil portál TheDrive, jedním z hlavních argumentů, proč je nechtěla Amerika dodávat, je jejich relativně nízký počet ve výzbroji, i když přesné číslo je tajné. Tyto balistické rakety jsou resp. pro Spojené státy americké velmi důležité, a panovaly obavy, že by jejich dodání na Ukrajinu omezilo americkou obranyschopnost. Druhým argumentem byla i možná eskalace konfliktu, pokud by je Ukrajinci použili proti cílům v Rusku.

Odpálení rakety MGM-140 ATACMS

Konečně nasazené rakety ATACMS dokáží Rusa zaskočit a proniknout i přes S-400, jsou novou „prodlouženou rukou“ Ukrajiny

Taktická balistická raketa ATACMS je unikátní tím, že ji lze odpalovat z raketových systémů M142 HIMARS a M270, a její dosah je ke všemu, jak poznamenává MilitaryToday, 300 kilometrů. Díky navádění GPS je navíc velice přesná, a cíle pak ničí hlavicí o hmotnosti 230 kilogramů, což Ukrajině umožňuje zasahovat i velmi odolné objekty jako bunkry, sklady, nebo třeba most na Krym. Rusko přitom dokáže taktické balistické rakety sestřelovat, ale Ukrajina již nejednou ukázala, že je schopna protivzdušnou obranou projít a chtěné cíle zničit.

A v případě raket ATACMS to není výjimka, konkrétně ruské letectvo pocítilo jejich sílu poté, co dopadly na letiště v Berďansku a Luhansku, kde poničily nejenom samotnou dráhu, ale současně i zničily několik letounů, a ani systém S-400 nedokázal střely zastavit.

Zkušební odpal střely Precision Strike Missile iZdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
Zkušební odpal střely Precision Strike Missile

Americkou neochotu rakety ATACMS dodat mohla nakonec narušit nová zbraň Precision Strike Missile označovaná i zkratkou PrSM, která má být zavedena do výzbroje ještě v roce 2023, a měla by postupně rakety ATACMS nahradit – snad i proto se nakonec Spojené státy k dodávkám odhodlaly. Nové střely mají mít přitom dolet 500 kilometrů, ale možná i více, ovšem přesné specifikace zatím nejsou známy. Jejich první verze bude určena proti pozemním cílům, pozdější má však být schopna zasahovat dokonce i ty námořní.

Západní země postupně mění postoje

Mezi západními spojenci Ukrajiny se postoje s prodlužováním války neustále mění. Na počátku byla ochota dodávat vyspělé zbraně (kromě protitankových) takřka nulová, ale v mnoha zemích nakonec názory postupně přehodnocovali. Nejprve v oblasti dělostřelectva a raketometů, jmenovitě šlo třeba o HIMARS, až nakonec skončil i původní odpor k dodávkám západních tanků – Ukrajina má již Leopard 2, Challenger 2 a M1A1 Abrams, ale dostat měla i Leclerc.

Ruský hlavní bojový tank T-90-M

Co je známo o nejlepším sériovém ruském tanku T-90M Proryv-3, který si dokáže poradit i s tanky jako Leopard 2 a Challenger 2

Stejné postoje měly západní země původně k letounům, velké obavy opět vyvolávala možná eskalace ozbrojeného konfliktu, nebo že by jimi Ukrajina začala útočit na cíle v samém Rusku, čemuž se Amerika i ostatní snaží předcházet. I tak nakonec napadená země obdrží bojové letouny General Dynamics F-16 Fighting Falcon a další zbraně.

K dispozici má tak třeba střely s dlouhým doletem, konkrétně britské Storm Shadow, případně jejich francouzskou variantu SCALP. Díky nim již Ukrajina dokázala zničit hodnotné cíle jako loděnici v Sevastopolu i s výsadkovou lodí a moderní ponorkou, či zasáhnout velitelství černomořské flotily, jak jsme na ArmádnímZpravodaji psali. Plní přitom slib, že zbraně nevyužije pro cílům v Rusku, i když tento požadavek je některými experty považován za nesmyslný a diskriminující. Např. Německo ale své střely dlouhého doletu Taurus KEPD 350 Ukrajině poskytnout nechce.

Německé rakety dlouhého dosahu Taurus KEPD 350

Proti jakým cílům by měla Ukrajina rakety ATACMS nasazovat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články