Kanadské obrněné transportéry LAV 6.0 jsou lepší než kdejaké ruské protějšky. Ani nejlepší BTR-82A na ně nemá

Obrněné kolové transportéry jsou pro moderní armády nezbytné, ale zdaleka ne všechny patří k naprosté špičce. Ten kanadský exceluje ve více směrech.

Transportér LAV 6.0 i Zdroj fotografie: Uživatel Amqui / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jestli existuje vozidlo, bez něhož se moderní ozbrojené síly neobejdou, je jím obrněný transportér. Díky pancíři v něm vojáci mohou najít dostatečnou ochranu a rovněž má velikou přepravní kapacitu pro výsadek, ale plnit může i jiné úkoly. Bojové verze jsou pak navíc silně vyzbrojené, přičemž se díky kolovému podvozku rychle pohybují po silnici a současně zvládají i těžký terén. Za jedno z nejlepších vozidel lze bezesporu označit kanadské LAV 6.0.

Řada úspěšných kanadských vozidel LAV

LAV 6.0, někdy bývá vozidlo označeno jenom jako LAV 6, je odvozené od velmi známého LAV III, uvádí Wikipedia. O tom, jak je tato rodina vozidel úspěšná, svědčí i skutečnost, že je na základně LAV III postaven i americký transportér Stryker. Vylepšené LAV 6.0 bylo do výzbroje zavedeno v roce 2016 a existuje ve dvou základních variantách. Ta první je určena jako bojové vozidlo, druhá označovaná ACSV pak slouží jako sanitní, vyprošťovací, velitelské a další. Využívá přitom podvozek 8×8, což je dnes u větších transportérů standard.

Co si zaslouží ocenění – a zároveň se tím vozidlo liší třeba od ruských BTR – je jeho pancéřování. WeaponSystems uvádí, že nejmodernější ruské BTR-82A má hmotnost 15,4 tun, zatímco LAV 6.0 má i s přídavným pancéřováním 28,5 tun. Ruské vozidlo poskytuje ochranu v celém obvodu trupu jen proti ručním zbraním, kdežto kanadské proti munici ráže 14,5 milimetrů, a také má mnohem vyšší odolnost proti minám a improvizovaným náložím.

Kanon nižší ráže, a přesto stejně silný

Hlavní zbraní vozidla LAV 6.0 je rychlopalný kanon M242 Bushmaster ráže 25 mm, uvádí ArmyTechnology. A ačkoliv má ruský transportér větší zbraň, sice kanon ráže 30 mm, mohlo by to svádět k dojmu, že je silnější. Zbraně jsou však spíše vyrovnané, což dokazují i případy, kdy např. nejmodernější ruský tank T-90M podlehl dvěma vozidlům M2 Bradley vyzbrojeným právě kanonem M242 Bushmaster. Výzbroj obou transportérů je pak doplněna kulomety.

Transportér BTR-82

Video: ani více než 5násobná přesila nemusí uspět, i pouzí 4 vojáci dokáží zastavit útok 3 ruských BTR-82 a jejich výsadku

Kanadský transportér se může pochlubit i větší kapacitou – obě vozidla sice mají tříčlennou osádku, ale kanadské uveze 8 vojáků, zatímco ruské 7. U ruského transportéru navíc vojáci vystupují nešikovně postranními dveřmi, u kanadského zezadu, což jim v boji poskytuje výhodu, protože jsou chráněni masou transportéru. Srovnatelná jsou pak obě vozidla co do rychlosti, maximum je 100 km/h na silnici a dojezd kolem 600 kilometrů.

Transportér LAV 6.0

Jak hodnotíte transportér LAV 6.0?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články