Chválí je i sami vojáci: starší německé tanky Leopard 1 jsou stále dobré, i když dnes mají jednu zásadní a jednu „menší“ slabinu

Tanky Leopard 1 měly v 70. letech 20. století zastavit případnou sovětskou ofenzivu na západ Evropy. A i když od té doby zastaraly, mohou být stále užitečné.

Tank Leopard 1 i Zdroj fotografie: KNDS
                   

Jedním z nejpoužívanějších tanků západní Evropy byl v 70. a 80. letech 20. století německý Leopard 1. Pořídil si ho nejenom Bundeswehr, ale i několik dalších západoevropských armád. A i když už je dnes dávno za zenitem, ve výzbroji některých zemí stále zůstává, a dokonce se aktivně účastní bojů. V některých směrech se pořád dokáže prosadit, byť jinde naopak ztrácí. Velice však záleží na tom, jak ho velitelé a osádky používají.

Leopard 1 trefí cíl i na 3 kilometry

Původe německý tank vstoupil do služby v roce 1965, jak uvádí MilitaryToday, a existuje v několika variantách, neboť byl postupem času modernizován. Na začátku 90. let 20. století na verzi Leopard 1A5, což je v současnosti nejpoužívanější typ, jehož nakonec vzniklo asi 1 300 kusů. Dostal lepší řízení palby, noční vidění i některá další vylepšení, což chválí i mnozí vojáci. „Tyto tanky již byly použity na vzdálenosti přesahující tři tisíce metrů a zasáhly bez jakýchkoliv chyb,“ citoval Defence-Blog člena ukrajinské osádky tanku Leopard 1.

Tank Leopard 1A5 na poli

Ukrajina dostane v roce 2024 desítky tanků Leopard 1A5. Proti ruským T-90M jsou beznadějně slabé, na východní bojiště se ale hodí

Spokojenosti se však najde více, a není třeba chodit daleko – mezi německými tankisty měl Leopard 1 dobré jméno, a vzpomínám, jak mi kdysi voják – známý známého – s nímž jsem se dostal na vojenské cvičení a přehlídku nové i starší techniky v Německu, vyprávěl. Nejvíce oceňoval, cituji: „Ten tank projel skoro všude, a já jsem se vždy trochu škodolibě smál, když si o desítky tun těžší tanky musely hledat jinou cestu.“ Jenom bych připomněl, že by Leopard 1 v roce 2003 z výzbroje Bundeswehru zcela vyřazen, potažmo nahrazen Leopardem 2.

Tank Leopard 1 je velmi pohyblivý iZdroj fotografie: KNDS
Tank Leopard 1 je velmi pohyblivý

Tank je vybaven dělem ráže 105 mm, což je oproti dnes používaným rážím 120 mm u západních, a 125 milimetrů u sovětských a ruských tanků, podstatně slabší kalibr. MilitaryToday však uvádí, že čelní pancíř novějšího tanku T-72 by mohl projektil APFSDS z Leopard 1 prorazit na vzdálenost až 800 m, i když díky modernímu přídavnému reaktivnímu pancéřování Relikt mají nejnovější verze T-72 vyšší odolnost. Dělo je i tak skvělé proti obrněným transportérům a BVP, a navíc ho lze s explozivními granáty použít proti pěchotě a zákopům.

Ochrana osádky v Leopard 1 je chabá

Tank Leopard 1 dnes ztrácí nejenom na síle děla, kvůli čemuž se nemůže utkat s ruskými tanky jako T-90M (i když na takové souboje stejně dochází minimálně) – jeho zásadní slabinou je nedostatečné pancéřování. Už v době vzniku přitom nepatřilo k nejlepším. Forbes však uvádí, že na něj lze namontovat třeba přídavné reaktivní pancéřování a zvýšit tak ochranu proti kumulativním hlavicím a sebevražedným dronům. Ale jenom v místech, kde jsou moduly ERA namontované – i tak je ovšem pancéřování slabší než u sovětských tanků T-72.

Leopard 2A4, česká armáda

Česká armáda obdrží 14 starých tanků Leopard 2A4, a to darem od Německa za pomoc Ukrajině. Ta už s nimi má své plány

Na videu pod tímto článkem si vojáci pochvalují i dobrou termovizi, která jim umožňuje detekovat cíle v noci nebo za špatné viditelnosti. Jednou z dalších předností Leopardu 1 je potom pohyblivost, neboť má dobrou průchodnost terénem a jeho maximální rychlost je 65 km/h, uvádí na stránkách zbrojařská společnost KNDS . Díky silnému motoru a nízké hmotnosti 42,2 tun navíc může řidič mnohem rychleji reagovat, a například z nebezpečné oblasti se stáhnout rychleji než jiné a mnohem lépe pancéřované obrněnce.

Jak hodnotíte Leopard 1 na dnešním bojišti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články