Exkluzivní tank Leopard 2A-RC 3.0 s revoluční bezosádkovou věží sníží profil o 30 %, modernizovat by na něj mohla i AČR

Evropské armády potřebují ve výzbroji moderní typy tanků s vysokou palebnou silou i silnou ochranou. Leopard 2 s bezosádkovou věží by v tom mohl pomoci.

Tanky Leopard 2A5 německého Bundeswehru i Zdroj fotografie: Bundeswehr / Creative Commons / CC BY
                   

V západních evropských zemích existuje v současné době jenom jeden sériově vyráběný tank, a tím je Leopard 2, i když má budoucnost nejspíše i Panther KF51 společnosti Rheinmetall, která využila osvědčeného podvozku právě tanku Leopard 2. Podobnou cestou se pak vydává i francouzsko-německá společnost KNDS se svým novým tankem nazývaným Leopard 2A-RC 3.0, i když ještě není jasné, zda se tento demonstrátor dostane do sériové výroby.

Díky nižší věži se profil tanku zmenší

Nápad konstrukce tanku Leopard 2A-RC 3.0 je vlastně jednoduchý a efektivní, protože využívá osvědčeného podvozku Leopardu 2, na němž je umístěna revoluční bezosádková věž, uvádí ArmyReciognition. A jelikož nemusí mít prostor pro osádku, je mnohem nižší než věže používané na existujících Leopardech 2, čímž snižuje profil tanku o 30 %. To ho dělá hůře zasažitelným, a navíc je vybaven automatickým nabíjením, takže je osádka pouze tříčlenná.

Tank může být osazen buď klasickým kanonem ráže 120 mm používaným ve většině tanků NATO, nebo novým kanonem ráže 140 mm s větší silou. NationalInterest uvádí, že rychlost střelby jsou 3 rány za 10 sekund a že má být automatické nabíjení odlišné od toho v sovětských nebo ruských konstrukcích – neměla by se tedy vyskytovat známá slabina, kdy se po zasažení vznítí munice v prostoru osádky a výbuch katapultuje věž do dálky.

Osádka bude velmi dobře chráněna

Hmotnost Leopardu 2A-RC 3.0 má být pod 60 tun, což je méně než u většiny stávajících západních tanků, zatímco rychlost až 65 km/h. KNDS ve své tiskové zprávě uvádí, že by měl poskytovat osádce vysokou míru ochrany a měl by mít i systém aktivní ochrany – snímek na sociální síti ukazuje vybavení tvarově se podobající izraelskému systému Trophy. Na podvozku jsou také viditelné bloky reaktivního pancéřování, ale není jasné, jakého je typu, ačkoliv nejmodernější verze zvyšují odolnost proti kumulativním i kinetickým projektilům.

Tank Leopard SA7HU pro Maďarsko

76 německých tanků Leopard 2A8 by AČR významně posílilo. Stejně jako desítky starších Leopardů 2A4 coby „sekundantů“

Výhodou konceptu Leopard 2A-RC 3.0 je i skutečnost, že není nutné vyrábět od začátku nový tank, neboť na něj lze modernizovat všechny typy Leopardů 2. Vzhledem k tomu, že je zaveden v mnoha armádách, má velice dobrý potenciál na rozvoj a úspěch. Teoreticky by ho mohla v budoucnu využít i česká armáda, protože má již 14 tanků Leopard 2A4, kdežto o darování a koupi dalších jedná s Německem, a celkem by jich mohlo být až 42. Nehledě na kupované nejmodernější Leopardy 2A8, jejichž nákup už byl schválen, uvádí AČR.

Nový tank Leopard 2A-RC 3.0

Jakou budoucnost dáváte konceptu tanku Leopard 2A-RC 3.0?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články