Italský tank Leopard 2A8 IT se od běžné německé verze liší, země se spolehne na řadu vlastních systémů

Nejnovější verze tanku Leopardu 2 má rozhodně co nabídnout. Italové jsou nicméně názoru, že bude lepší nahradit některé její vybavení vlastním.

Leopard 2A7 i Zdroj fotografie: Matěj Fric / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Němečtí výrobci tanku Leopard 2 již dříve zareagovali na zvýšenou poptávku po moderních obrněncích a přišli s modernizovanou verzí A8. Tu si přitom záhy objednalo Německo a Norsko, a vážně o nich uvažuje také česká armáda. Jenomže v tancích pro jednotlivé země mohou být (a bývají) i zásadní rozdíly. Dobrým příkladem je italská objednávka; tanky pro tuto zemi budou vzhledem k provedeným změnám označovány jako Leopard 2A8 IT.

2A8 je tank s novým typem pancíře

Nejnovější verze Leopard 2A8 je novinkou, o níž odborníci i široká veřejnost poprvé mluvili zhruba na začátku roku 2023, a netrvalo dlouho a první tanky si objednalo Německo; 2A8 vychází přitom z tanků Leopard 2A7 určených pro Maďarsko, a ArmyRecognition uvádí, že by měla mít nová verze jiné pancéřování tvořené vrstvami oceli, wolframu, kompozitu a keramiky. Vybavena má být také aktivní ochranou (velice účinnou izraelskou Trophy) a silnějším motorem, a chybět by jí nemělo ani špičkové řízení palby a další moderní vybavení.

A právě v některých těchto směrech by se měla italská verze odlišovat od běžných tanků. KNDS oznámila, že uzavřela smlouvu o vybavení 2A8 IT pro italskou armádou s italskou společností Leonardo, která má za úkol všech nejméně 125 tanků vybavit italským systémem řízení palby, stejně jako komunikačním a velitelským systémem. Umožnit by jim to mělo mnohem lepší spolupráci s dalšími italskými obrněnými a vojenskými jednotkami. Tohle mi dává smysl, jedná se přece o co nejlepší začlenění tanků do již fungujícího systému na nejvyšší úrovni.

Leopard 2A8 má dělo a kulomet

I přes italské úpravy zůstane základ tanku pochopitelně stejný. Jednat se tedy bude o kolos s hmotností kolem 67 tun, k jehož obsluze bude třeba 4členná posádka. Vybaven bude dělem ráže 120 mm o délce hlavně 55 ráží, z něhož je možné vystřelovat granáty standardu NATO. Doplní ho koaxiální kulomet ráže 7,62 mm, který nejspíše není v základní verzi na věži, ale není vyloučeno, že ho tam lze instalovat třeba v dálkově ovládané stanici.

Tank T-72M4CZ

Český tank T-72M4CZ: ve své době byl nejlepší T-72 světa, ale dnes už nestačí. V AČR ho nejspíše nahradí Leopard 2A8

Tank Leopard 2A8 (tedy i 2A8 IT) má dosahovat vysoké rychlosti 70 km/h, a jeho dosah na plnou nádrž je 450 kilometrů. Osazen by měl být již zmíněným izraelským systémem aktivní ochrany Trophy, který již s úspěchem používá izraelská armáda na svých tancích a obrněných vozidlech. Detekovat dokáže přilétávající protitankové střely a granáty, a ty zneškodnit dříve než narazí do tankového pancíře, což značně zvyšuje šance na přežití tanku hlavně v oblastech, kde je nepřítel vybaven přenosnými protitankovými zbraněmi.

Jak moc může italské vybavení změnit tank Leopard 2A8, a bude to spíše k lepšímu, nebo k horšímu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články