Nové kupovat netřeba, ambiciózní modernizace španělského Leopardu 2E ušetří spoustu peněz, a přesto bude špičkový

Španělsko provozuje stovky tanků Leopard 2E, které už ovšem nejsou nejlepší. Jestli se mají postavit moderním protějškům, zákonitě potřebují úpravy.

Španělský tank Leopard 2E i Zdroj fotografie: uživatel Oscar in the middle / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ačkoliv je tank stále důležitou zbraní moderních armád, ukazuje se, že je také stále více zranitelný. Aby mohl proti současným hrozbám na bojišti obstát, potřebuje nové vybavení, což přinesou buď nové koncepty, případně je možné stávající zásadním způsobem modernizovat, což pravděpodobně vyjde levněji. Španělsko se kupříkladu rozhodlo pro vylepšení svých Leopard 2E, i když armáda ještě přesně neví, zda na to bude mít dost prostředků.

Leopard 2E má některá specifika

Španělský Leopard 2E je vlastně klasický Leopard 2A6 upravený pro potřeby španělských ozbrojených sil, uvádí Gagadget. Španělé ho v současné době provozují v počtu 239 ks a mají i necelou stovku starších Leopardů 2A4. Od běžné německé verze A6 se odlišuje třeba zesíleným pancéřováním některých míst, a další rozdíl je například v systému velení, v pomocné napájecí jednotce nebo adaptacích na španělský terén, objasňuje Wikipedia.

Španělský tank Leopard 2E na cvičení iZdroj fotografie: Námořní pěchota Spojených států amerických
Španělský tank Leopard 2E na cvičení

Španělská armáda chce tanky zmodernizovat tak, aby obstály na moderním bojišti a vyrovnaly se nejlepším protějškům, ale zatím na to nemá zajištěné financování. Přesto jsou plány ambiciózní. Zahrnují zejména zvýšení ochrany, neboť ta se dnes ukazuje jako jedna z největších slabin, a změnit by se měla hlavní výzbroj, díky čemuž by tanky mohly používat výkonnou protitankovou munici se zvýšenou průrazností. Program by měl přitom trvat až do roku 2035.

Nejdříve generálka, potom výměna

Modernizace španělských Leopardů 2 by měla probíhat ve třech fázích, jak přiblížil ArmyRecognition. Ta první bude hlavně o jakési generálce a výměně zastarávajících částí, čímž dojde k prodloužení životnosti tanků, a zároveň je to připraví na další fázi. Hotovo má být do roku 2029, a poté čeká tanky v dalším kroku hlavně výměna některého vybavení, například zaměřovačů, termovize, laserových dálkoměrů a dalšího. Zároveň by se také měl na španělských Leopardech 2 objevit systém aktivní ochrany nebo vzdálená zbraňová stanice na věži.

Tank T-72M4CZ

Hlavní bojový tank T-72M4CZ v AČR ještě nějakou dobu zůstane, i když by ho měl nahradit Leopard 2A8. Nic lepšího asi není

V poslední fázi je možné posílení některých kritických částí tanku a hlavně instalace nového děla. Mělo by se jednat o modernizovanou verzi současného děla označovanou jako Rheinmetall L55-A1 ráže 120 mm, které by mělo být mimochodem montované třeba do tanků Leopard 2A8. Lze proto říci, že je cílem španělské modernizace získat tank srovnatelný právě s Leopardem 2A8, což je nejmodernější verze tohoto stroje, o níž má zájem i česká armáda.

Leopard 2E se vyloďuje na pláži

Dává větší smysl modernizovat starší Leopardy 2, nebo raději vyrobit nové?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články