Video: jaké to je uvnitř amerického tanku M1 Abrams. Žádné pohodlí, nabíječ se pořádně zapotí, ale pořád lepší než v ruském tanku

Americké tanky M1 Abrams patří k nejlepším na světě, lví podíl na tom však mají členové osádky. Těm je možné nahlédnout pod ruce, stejně jako na jejich stísněné prostory.

M1 Abrams, hlavní bojový tank tank i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Tank M1 Abrams je velký stroj, dokonce jeden z největších na světě – když ovšem nahlédnete dovnitř, zjistíte, že jeho osádka zase tak moc prostoru nemá. Videa pořízená během výcvikových misí a střelby ukazují, že v některých případech se musí tankisté ze svého místa doslova soukat. Poměrně stísněné prostředí navíc nemusí být každému komfortní. Záběry pak zároveň odhalují detaily, díky nimž je americký hlavní bojový tank mnohem bezpečnější než sovětské nebo ruské typy tanků.

Abrams je velký navenek, ale malý uvnitř

Hmotnost nejnovější verze amerického tanku přesahuje 70 tun, délka trupu bez děla činí 7,93 metrů, šířka pak 3,66 metrů, a výška 2,44 metru. Zdání tak může klamat, protože část vnitřku stroje (a tím i velkou část hmotnosti) tvoří pancéřování, to je následované pohonným systémem, a pokračuje zásobami paliva a munice, dělem, kulometem a další, vybavením.

Místa pro 4 členy osádky již příliš nezbývá, ačkoliv třeba ve srovnání s některými ruskými tanky je ho prý mnohem více. Už sovětské tanky (kterých je mimochodem dodnes na bojišti plno) byly přitom proslulé doslova nulovým pohodlím – prioritou byla jejich síla a pohyblivost, ne blaho osádky. Ta se tím pádem musela vyrovnat nejenom s nekomfortem, ale třeba i s horky v letních dnech, a naopak s nízkými teplotami v zimním období.

Trénink osádky tanku M1 Abrams

Na rozdíl od nich má však americký stroj o jednoho člena osádky více, protože sovětské a ruské tanky jsou od modelu T-62 vybaveny automatickým nabíjením. Na videu je vidět, že v M1 Abrams musí nabíječ naopak zasunovat munici do dělové hlavně rukama. Ruské automatické nabíječe přitom zvládají střílet rychlostí 12 ran za minutu, zatímco lidský špičkově vycvičený nabíječ to dokáže po omezenou dobu rychlostí rána / 3 sekundy; po několika ranách se pak pochopitelně unaví a citelně zpomalí.

Munice je od lidské osádky oddělena

Videa dostupná na sociálních sítích také ukazují rozdíl v uložení munice. Americký nabíječ pro ni sice sahá za sebe do prostoru věže, ale zásoba je jinak uložena za masivními posuvnými dvířky. Tanky jako M1 Abrams jsou zkonstruovány tak, že pokud zásoba munice dostane zásah, její výbuch bude směřovat ven z věže, a přepážka osádku ochrání. Naopak osádka sovětského či ruského tanku na caruselovém zásobníku a automatickém nabíječi doslova sedí, takže v případě zásahu exploduje a všechny uvnitř většinou zabije.

Na některých záběrech lze vidět i další vybavení tanku. Hned vedle děla se nachází koaxiální kulomet, a nabíječ musí třeba zkontrolovat, zda je dobře založený pás s náboji. Tank je také uvnitř vybaven mnoha přístroji, například displeji, které pravděpodobně slouží k zaměřování a sledování situace kolem tanku. Ale nejmodernější Abramsy mají i systémy dávající veliteli přehled o situaci na bojišti, podobně jako tomu je u izraelského supertanku Merkava 5.

Uvnitř tanku M1 Abrams

Jak pohodlná bude jízda v americkém Abramsu?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články