M10 Booker je nové 42tunové útočné vozidlo pěchoty, které vypadá jako regulérní tank – a pořádný kanón to jenom podtrhuje

NÁZOR: Jelikož nemají americké ozbrojené síly ve výzbroji lehké tanky schopné podporovat pěchotu za každé situace, vzniklo útočné vozidlo pěchoty, které to má napravit.

Útočné vozidlo pěchoty M10 Booker i Zdroj fotografie: GDLS
                   

Některé pěchotní jednotky musí být v době krize schopné okamžitého nasazení, což vyžaduje, aby ani jejich vybavení nebylo těžké a dalo se na místo snadno přepravit. Zároveň ale potřebují co největší palebnou sílu, kterou jim ovšem obrněné transportéry ani bojová vozidla pěchoty nedokáží zajistit, a tanky jsou zase na rychlou přepravu těžké a komplikované. Mnohé armády to proto řeší nasazením lehkých tanků, a třeba americká armáda zvolila vozidlo M10 Booker označované jako útočné vozidlo pěchoty.

M10 Booker je jako lehký tank

Vozidlo M10 Booker je vlastně jakýmsi lehkým tankem a původně tak i mělo být označované, ale americké armáda nakonec zvolila označení jiné. Podle ArmyRecognition proto, aby s ním osádky nezacházely jako s klasickým tankem M1Abrams, protože se bude způsobem nasazení velice odlišovat. Konstrukce M10 Booker totiž vychází z obrněných vozidel Griffin II, což je zase odvozenina bojových vozidel pěchoty ASCOD – je tedy jasné, že nemohou mít takovou míru ochrany jako klasické tanky, o čemž svědčí i hmotnost 42 tun.

Útočné vozidlo pěchoty M10 Booker na cestě iZdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
Útočné vozidlo pěchoty M10 Booker na cestě

I výzbroj vozidla je pochopitelně slabší než u Abramsu; místo děla ráže 120 milimetrů je totiž osazeno dělem ráže 105 milimetrů. K dispozici jsou pak dva druhy nábojů, a to typu APDS určené pro boj s obrněnými vozidly a dosahem 1,8 kilometru, a pak explozivní projektily určené proti živé síle a měkkým cílům s dosahem 4 kilometry. Výzbroj pak doplňuje kulomet ráže 12,7 milimetrů umístěný na věži. Výrobce, společnost GDLS, potom ve své tiskové zprávě tvrdí, že je vozidlo navrženo tak, aby umožnilo budoucí modernizaci dle potřeb armády.

Řízení palby pochází z tanku Abrams

M10 Booker má mít podle různých zdrojů hmotnost 38 až 42 tun, jeho přesné rozměry zatím nejsou veřejně známy. Co ale výrobce do světa pustil, tak že řízení palby je založené na systému, jaký je používán v tanku M1A2 SEPv3, což je jedna z modernizací M1 Abrams, a má disponovat panoramatickým zaměřovačem s denním i nočním viděním, stejně jako ochranou proti zbraním hromadného ničení. Uvnitř vozidla bude 4členná osádka, nabíjení děla je totiž manuální. Rychlost vozidla je 65 km/h a dojezd na plnou nádrž přes 300 km.

Průzkumné vozidlo FV107 Scimitar

Obrnění průzkumníci FV107 Scimitar z Británie jsou „prcci“, ale natřou to i některým tankům a letadlům; zářit mohou i na Ukrajině

Americká armáda chce vozidel M10 Booker nakoupit více než 500, a již jich objednala přes sto. Do výzbroje jednotek by pak měla být zařazena v roce 2025. Vozidla by měla být ve vybavení takzvaných lehkých divizí a pěších brigád – a vůbec první jednotkou, která novou zbraň dostane, by měla být slavná 82. výsadková divize. Její členové mají být schopni reagovat na nenadálé situace po celém světě už do 18 hodin od jejich vypuknutí.

Jak účinné může být v boji vozidlo M10 Booker?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články