2v1 systém protivzdušné obrany Skyranger 30 pro Maďarsko principem žádná novinka není, ochranu jednotkám však zajistí slušnou

Vojenské jednotky nutně potřebují mobilní protivzdušnou ochranu na krátkou vzdálenost. Třeba Maďaři přitom sází na kombinaci dvou zbraní v jedné.

Ilustrace Skyranger 30 na vozidle KF41 Lynx i Zdroj fotografie: Rheinmetall
                   

Pro pozemní jednotky se stále důležitější, aby měly zajištěnou důkladnou ochranu vzdušného prostoru těsně nad sebou. V minulosti je přitom ohrožovala výhradně letadla a vrtulníky, ale v současnosti je třeba počítat i s nebezpečím všudypřítomných dronů. Jejich počty mohou být vysoké, neboť jsou levné a dokáží napáchat veliké škody. A proto je nutné, aby je armáda mohla likvidovat nejenom efektivně, ale i levně. Jednou z cest může být maďarské využití německého věžového systému krátkého dosahu Skyranger 30.

Dělo zvládne vzdušné cíle do 3 km

Systém Skyranger 30 vyvinul německý Rheinmetall, který ho představil v roce 2021. Společnost na svých stránkách tvrdí, že ho lze využít proti vzdušným cílům na krátkou a velmi krátkou vzdálenost, ale stejně tak proti pozemním cílům. Vybavený je standardně dělem 30×173 milimetrů KCE, ale existuje i verze s kanonem ráže 35 milimetrů. První ze zmíněných má přitom dosah 3 km a účinná je proti letadlům, vrtulníkům, řízeným střelám a dronům. K tomu má i moderní detekční systémy včetně radaru AESA a pasivních detektorů.

Lynx KF41 s věží Sycranger 30 a odpalovačem střel Mistral iZdroj fotografie: Rheinmetall
Lynx KF41 s věží Sycranger 30 a (nejspíše) odpalovačem střel Mistral

Jelikož se jedná o samostatnou věž, výrobce ji může integrovat na různá vozidla. Defence-Blog uvádí, že konkrétně Maďarsko ji chce umístit na podvozek bojového vozidla pěchoty KF41 Lynx, které si rovněž pořizuje – doplňovat ji pak mají protiletadlové střely Mistral. Třeba Německo zase instaluje věž Skyranger 30 na kolový transportér Boxer, a Dánsko si ji objednalo na transportér Mowag Piranha V, ale v obou případech bez nějakých raket.

Mistral prodlužují dosah na 7,5 km

Za střelami Mistral stojí francouzský koncern MBDA a existují v několika variantách; jednou z nich je třeba Mistral ATLAS RC, kdy je střela namontovaná na střeše vozidla. Je tedy pravděpodobné, že bude maďarské řešení na věži Skyranger 30 velice podobné, i když zatím není jasné, kolik střel bude osádce k dispozici. Mistral ATLAS RC jsou přitom tepelně naváděné, a MBDA na svých stránkách uvádí, že jsou schopné zasahovat cíle do vzdálenosti 7,5 kilometrů v maximálně výšce 6 km, což by mělo min. na levnější FPV drony stačit.

Ukrajinci si z darovaných raket Mistral a pick-upů Fiat udělali vlastní mobilní protiletadlový systém

Kombinace rychlopalného kanonu a protiletadlových střel však není novinkou. Například Rusko má systém Pancir na podvozku nákladního automobilu, případně starší pásový 9K22 Tunguska. Americká námořní pěchota zase používá LAV-AD s dělem ráže 25 mm a střelami FIM-92 Stinger. Na druhou stranu, v mnoha armádách podobné systémy najít nelze. Jejich výhodou je jakási univerzálnost, na delší vzdálenost lze použít střely, a na kratší a proti levným dronům zase kanon, neboť náboje do něj jsou mnohem levnější než protiletadlové střely.

Protivzdušný systém LAV-AD

Jak se díváte na nápad kombinovat protiletadlové dělo a střely?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články