Německé BVP Marder 1A3 je sice desetiletí starý bojovník, ale uplatní se i dnes. Jeho střely dokonce provrtají i 1 000 mm RHAe

Už dlouhých 50 let je hlavním BVP německé armády, ale slouží i v jiných zemích. V provozu mohlo zůstat tak dlouho jenom díky řadě modernizací.

Marder 1A3 německého Bundeswehru i Zdroj fotografie: Uživatel Boevaya mashina / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Bojová vozidla pěchoty patří mezi důležité systémy moderních mechanizovaných jednotek. Existují v mnoha typech, a jedním z nejznámějších a nejdéle sloužících je německý Marder. Do výzbroje ho zařadilo nejenom Německo, ale i několik dalších zemí. Existuje v několika verzích, přičemž nejpočetnější a jednou z nejmodernějších je 1A3. I po více než 50 letech ve službě zůstává relativně obávanou zbraní, ačkoliv třeba Bundeswehr ho již postupně vyřazuje.

Marder 1A3 má zesílený pancíř

Konstrukce vozidla začala vznikat již v 60. letech 20. století, a první kusy vstoupily do služby v roce 1971. Roku 1988 potom začala jejich modernizace na verzi 1A3, která získala mnohem lepší vlastnosti – výrazně například stoupla ochrana osádky i výsadku. ArmyRecognition uvádí, že v přední části je BVP Marder 1A3 odolný proti projektilům do ráže 30 milimetrů, a o něco byla zvýšena i ochrana boků a zadní části , která dříve ustála jenom projektily z ručních zbraní. Úroveň ochrany tak značně převýšila sovětská BMP-1 a BMP-2.

iZdroj fotografie: Uživatel Sonaz / Creative Commons / CC BY-SA
Vozidlo Marder s německými vojáky

Díky modernizacím se tak vozidlo stalo velice schopným i v následujících letech. Již z předchozích verzí přitom měla osádka například termokameru, což jí v boji dávalo oproti sovětským protějškům značnou výhodu. I přes všechna vylepšení je však dnes Marder po více než 50 letech právem považovaný spíše za zastaralý, a Bundeswehr se ho postupně zbavuje. Ve službě ale zůstává třeba v Chile, Argentině, a využití pro něj má i ukrajinská armáda.

Kombinace kanonu a protitankových střel

Hlavní výzbrojí vozidla je rychlopalný kanon ráže 20 mm v dálkově ovládané věži, který může střílet rychlostí až 1 000 ran za minutu, a jeho dosah je 2,5 km, a proti vzdušným cílům 1,6 km, stojí na Wikipedia. Na tanky a obrněná vozidla může osádka Marder 1A3 použít protitankové střely Milan, jichž existuje více typů – ten nejvýkonnější má dosah až 3 kilometry a může proniknout pancířem silným až 1 000 milimetrů RHAe. Výzbroj potom doplňuje kulomet MG3.

Švédské bojové vozidlo pěchoty CV-90

AČR zná konečnou podobu svých nových BVP CV90 MkIV: významně přispějí i české firmy, na rozdíl od Gripenů jsou švédský úspěch

Osádka vozidla Marder 1A3 je tříčlenná, a v zadní části má prostor pro výsadek 5 nebo 6 vojáků (záleží na konfiguraci), uvádí MilitaryToday. Na délku měří 6,88 m a jeho hmotnost je až 35 tun, čímž se přibližuje některým sovětským tankům. Dokáže se pohybovat rychlostí až 65 km/h a jeho dojezd je kolem 500 kilometrů, a navíc dokáže přebrodit 1,5 metru hlubokou vodní překážku, ačkoliv se speciální přípravou ještě o metr hlubší.

Marder 1A3 v bojích na Ukrajině

Jak silné je dnes vozidlo Marder 1A3?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články