Video: dokonce i odolný izraelský tank Merkava Mk 4 vyřadil zásah obyčejným granátem. Osudnou se mu stala jeho přednost

Již od počátku vývoje tanků probíhá soupeření mezi dostatečně odolným pancířem a zbraněmi, které ho dokáží prorazit. Ale jak vidno, pancíř není vše.

Tank Merkava Mk4 i Zdroj fotografie: Zachi Evenor / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Izraelský tank Merkava Mk. 4 je právem považován za nejodolnější hlavní bitevní tank na světě. Konstruktéři ho postavili s ohledem na zkušenosti izraelské armády, které získala v bojích v hustě zastavěné oblasti, pročež má vysoce odolný pancíř, a to i v oblasti střechy, kde jsou ostatní tanky z důvodu úspory hmotnosti chráněny podstatně hůře. Mnohé z izraelských tanků disponuj pak také systémem aktivní obrany Trophy, ale i přesto zkušenosti ukazují, že k tomu, aby byly zastaveny, stačí i upravený komerční dron s granátem. Dokladuje to třeba video zveřejněné na X (Twitteru) a které je k vidění níže, na nějž upozornil portál Clash Report.

Slabá střecha často dronu neodolá

Využívání dronů s různými malými pumami či granáty je aktuálně doménou hlavně ukrajinských vojáků ve válce na Ukrajině. Ti tak ničí ruské tanky, a to buď přímo svržením protitankového granátu, případně hlavice z RPG-7, což k proražení slabé střechy stačí. Někdy se také trefí od otevřeného poklopu, ale jak ukazuje video pod článkem, i zásah obyčejným granátem dokáže poničit tak odolný tank, jako je Merkava Mk 4. Útok operátora Hamásu byl podle Defence-Blog zaznamenán první den útoku teroristů na Izrael, tedy 7. října 2023.

Izraelský tank Merkava Mk 4

1 ukořistěný izraelský tank Merkava se systémem Trophy snadno odhalí karty všem nepřátelům včetně Ruska; je to pořádný problém

Záběry ukazují palestinský dron vznášející se nad izraelskou Merkavou, jejíž osádka je zrovna v akci, a jak je vidět, zrovna otáčela věží. Dron pak svrhl nějaký typ granátu a trefil obrněnec do přední části, potažmo těsně před prostor věže. Dron musel být přitom velmi nízko, protože granát letěl zhruba jenom sekundu. Z přední části pak po krátké chvíli vyšlehly plameny a tank se viditelně zastavil. Zda byla osádka zraněna nebo zabita, ze záběrů není jasné, ale vzhledem k odolné konstrukci Merkava Mk 4 nejspíše nikoliv.

U věže je kritické sání motoru

Podle portálu MilitaryToday má Merkava Mk 4 nový druh zesíleného pancíře, takže je jedním z nejlépe chráněných tanků na světě. Motor mívá nezvykle umístěný v přední části podvozku, což ochranu osádky ještě zvyšuje, jelikož střelám zepředu čelí nejen pancíř, ale i mohutný blok agregátu. Jenomže právě jeho umístění bylo v popisovaném případě z videa na kamenem úrazu.

Merkava 4 se systémem Trophy iZdroj fotografie: IDF / Creactive Commons / CC BY
Merkava 4 se systémem aktivní obrany Trophy

Obsluha dronu se totiž trefila do prostoru těsně před věží, kde je nasávání vzduchu do motoru. Sice je částečně chráněné přesahem věže, ale jinak je zakryto pouze pancéřovanou mříží. Nasávání je ostatně slabým místem každého tanku. Operátor Hamásu měl tedy buď velké štěstí, nebo přesně věděl, kam má mířit, a zkusil granát svrhnout. Sání do motoru ostatně uvádí jako slabé místo i příručka nalezená u zabitých teroristů Hamásu.

Izraelská Merkava: unikátní tank slouží jako ochranné pouzdro pro posádku – má to však i nevýhody

Granát pak může kryt sání prorazit, a pokud obsahuje ještě nějakou zápalnou směs, může tímto prostorem do motoru i zatéct. Příručka teroristů uvádí však i další slabé místo tanku Merkava Mk 4, a to spoj věže a trupu, což je opět problém všech tanků. U izraelského obrněnce je to pak ještě zadní vstup pro výsadek, což je specialita tohoto tanku. Neznamená to ale, že by Merkava Mk 4 byla slabá, je pouze potvrzením pravidla, že neexistuje nezničitelný tank.

Jaký je podle vás důvod poškození tanku z videa?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články