Ukrajincům padlo do rukou také modernizované ruské BMP-1AM Basurmanin. O tolik lepší není a typické nedostatky mu zůstaly

NÁZOR: Jelikož je vozidlo BMP-1 konstrukčně zastaralé, proběhla jeho modernizace. V některých směrech vylepšení přinesla, v jiných ale zůstává stejně špatná.

Vozidlo BMP-1AM i Zdroj fotografie: Uživatel Boevaya mashina / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Sovětské bojové vozidlo pěchoty BMP-1 bylo v polovině 60. let 20. století (tehdy bylo zavedeno do výzbroje) vcelku silné a obávané. Sověti ho vyrobili ve velkých počtech a mnoho jich zůstalo v ruských skladech dodnes. Po tolika letech jde ale zákonitě o velmi zastaralou zbraň, kterou však Rusko nechtělo odepsat a pokusilo se ji modernizovat, aby ji tak přiblížilo moderních vozidlům. Označení nese BMP-1AM Basurmanin a účastní se i války na Ukrajině.

BMP-1AM je lepší, ale málo odolné

Modernizované BMP-1AM bylo poprvé představeno v roce 2018, uvádí ArmyRecognition, a v plánu bylo postupně modernizovat na tuto verzi minimálně všechna BMP-1, která jsou dnes v aktivní službě v ruské armádě, a dle výsledků i ta skladová. Rusko samozřejmě mohlo mít i komerční plány, jelikož mnoho BMP-1 dodnes zůstává ve výzbroji mnohých států, pro něž může být modernizace dostupnější než nákup nových vozidel. Rusové přitom využili k modernizaci dostupné komponenty třeba z transportéru BTR-82A.

iZdroj fotografie: Uživatel Mike1979 Russia / Creative Commons / CC0
BMP-1AM Basurmanin na výstavě

Modernizace byla Ruskem označena za zdařilou, a zcela nepoškozené vozidlo BMP-1AM již mohli posoudit i Ukrajinci. Těm se ho podařilo ukořistit v dobrém stavu poté, co narazilo do stromu, uvedl MilIn. Kromě klasických vylepšení mělo kolem trupu instalovaný lamelový pancíř nebo také takzvanou slat mříž na ochranu proti protitankovým střelám a dronům. Nad věží navíc byla protidronová střecha. Ovšem největší nevýhoda vozidla, tedy slabá ochrana proti minám a nízká odolnost maximálně proti projektilům 12,7 milimetrů, zůstala.

Silnější výzbroj, ale stále nízký komfort

Největší viditelnou změnu přinesla modernizace ve výzbroji. Zatímco původní vozidlo má nízkotlaké dělo 2A28 Grom ráže 73 milimetrů s dnes již nedostatečným výkonem, modernizované BMP-1AM Basurmanin dostalo místo celé věže dálkově ovládaný modul z transportéru BTR-82A s rychlopalným kanonem ráže 30 milimetrů a kulometem ráže 7,62 milimetrů. Kromě toho jsou je vybaveno i řízenými protitankovými střelami 9K115 Metis.

Bumerang ve verzi K-17 s dělem ráže 30 mm

Nové ruské kolové vozidlo Bumerang již netrpí nedostatky starých BTR a přiblíží se západním standardům, vypadá nevídaně dobře

Vozidlo je o něco vyšší než původní BMP-1 a dostalo i modernější motor, resp. stejný jako BMP-2. Jeho hmotnost je 14,2 tun a dokáže se pohybovat max. rychlostí 65 km/h. Modernizace ale přinesla i další vylepšení, asi nejznatelnější je moderní naváděcí systém a termokamera či nová radiostanice pro kvalitnější spojení. V BMP-1AM Basurmanin se ale vůbec nezměnil komfort pro 3člennou osádku ani 8členný výsadek, který nikdy nebyl na velmi vysoké úrovni.

Představení BMP-1AM

Jak hodnotíte modernizované BMP-1AM?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články