Nástupce jihokorejského tanku K2 Black Panther bude „neviditelný“ a ovládne drony, zničit by ho neměla ani severokorejská střela Bulsae-5

Ačkoliv jsou tanky K2 Black Panther považovány za možná nejmodernější na světě, chce Jižní Korea už za několik let výrazně silnějšího nástupce.

Jihokorejský hlavní bojový tank K2 Black Panther i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jihokorejské tanky K2 Black Panther patří mezi nejpokročilejší na světě, a například Polsko si jich objednalo hned 800; ukázalo se ovšem, že v moderním boji nejsou až tak nezranitelné, a tak jejich výrobce začal psát novou kapitolu. Důvodem je nicméně i hranice s nepředvídatelnou Severní Korejí, která má k dispozici mj. protitankovou střelu Bulsae-5. O nástupci K2 Black Panther toho zatím moc známo není, už teď ho ale někteří označují jako K3. Asi nejzajímavější je přitom vlastnost stealth; tank by mohl být hotový kolem roku 2030.

Tank neviditelný pro radar i termovizi

Koncept nového obrněnce představil jeho výrobce Hyundai Rotem na veletrhu Eurosatory 2022. Samotný model tanku a jeho animace vypadají velmi futuristicky, přičemž největší zájem vzbudila jeho plánovaná schopnost stealth, díky níž by byl jenom velmi obtížně zaměřitelný. To pravděpodobně znamená, že by měl mít sníženou radarovou signaturu a minimální tepelné vyzařování, aby ho nebylo možné zaměřit různými detekčními systémy. Lidskému zraku ani klasickým kamerám ale pochopitelně neujde, byť může být dobře maskovatelný.

Nový K3 by měl být podle prezentovaných materiálů vyzbrojen dělem ráže 130 milimetrů, což je stejná ráže jako u nového evropského tanku KF51 Panther od Rheinmetalu. I když není ráže jediným parametrem, umožní děla tankistům střelbu mnohem silnějších projektilů na výrazně delší vzdálenost než dosud užívané kanóny ráže 120 milimetrů. Tank by měl být rovněž schopen používat drony nebo vystřelovat řízené střely, v bezpilotní věži se pak počítá s uložením výzbroje, což by umožnilo snížit počet členů osádky na 2, maximálně 3, ale více by jich nebylo třeba.

Dostane aktivní ochranu a reaktivní pancíř

Velkou pozornost věnují konstruktéři ochraně, osádka bude sedět ve speciální pancéřové kapsli, což značně zvýší její šance na přežití v případě zásahu. Tank má disponovat i systémem aktivní ochrany, což se pomalu stává nutností, a měl by na něm být i moderní typ reaktivního pancéřování. Hmotnost tanku prý bude maximálně 55 tun (tedy relativně nízká), což je důležité v korejském, často kopcovitém terénu, maximální rychlost na silnici pak dosáhne 70 km/h a dojezd má být kolem 500 kilometrů.

I když Jihokorejci představili nový tank, nepřestávají pracovat ani na stávajících „Pantherech“, které vylepšují mj. i díky poznatkům z války na Ukrajině. Právě tam se totiž ukázalo, jak zranitelné některé stroje jsou, a to zejména řízenými protitankovými střelami. Současný K2 Black Panther by měl tedy získat aktivní systém ochrany, který by je eliminoval. Není však vyloučeno, že pokud se ukáže nástupce jako výrazně lepší, že půjdou „ká-dvojky“ do pozadí.

Chybět by ale nemělo ani dálkové řízení palby nebo lepší pancíř, testy totiž ukázaly, že K2 neodolá severokorejské protitankové střele Bulsae-5. Osádka pak dostane i 360stupňový situační systém a zaměřovač. V současnosti by měl prezentovat pouze jediný stealth tank, a to ruská T-14 Armata, která je nezasažitelná jakýmikoliv Západními tanky; tedy alespoň tak ji prezentuje propaganda federace.

K2 Black Panther

V čem vidíte slabiny K2 Black Panther?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články