Německo se konečně rozhoupalo. Houfnice PzH 2000 i raketomet MARS II v rukou ukrajinské armády nadělají Putinovi další vrásky

Zbraně s vysokou přesností mají velkou výhodu. Nepotřebují tolik munice, protože mohou zasáhnout cíl jednou ranou, a eliminují vedlejší škody.

i Zdroj fotografie: Uživatel Sonaz / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Moderní zbrojní systémy a ve větších počtech na Ukrajinu konečně začínají proudit i z Německa. To bylo dost dlouho v pomoci skromné a pomáhalo hlavně dodávkami starších zbraní nebo zprostředkovalo nějaké z jiných zemí, které je pak Ukrajině poslaly. Ovšem vše se změnilo dodávkou špičkového protivzdušného systému IRIS-T. Navíc v následujících dnech mají na Ukrajinu zamířit další moderní zbraně, raketomety MARS II a nejspíše nejlepší samohybné houfnice na světě PzH 2000.

Německo na houfnice zajistilo výcvik

Ukrajina tyto zbraně již má, protože jejich první dodávku Německo v minulosti už jednou na Ukrajinu poslalo. Ovšem jen opravdu miniaturní, jelikož dodalo celkem dva raketomety a čtyři houfnice. Další zbraně tohoto typu pocházejí z jiných zemí. I když například s dodávkou stejných typů samohybných houfnic PzH 2000 z výzbroje Nizozemí muselo Německo nejspíše předem souhlasit.

iZdroj fotografie: 7th Army Training Command / Creative Commons / CC BY
Německá PzH 2000 při střelbě

Také na ně pro ukrajinské dělostřelce zajišťovalo výcvik, což je neméně důležitá součást pomoci v boji proti ruské armádě. Houfnice PzH 2000 jsou zbraně, které vstoupily do služby v roce 1998. Jde o samohybnou houfnici na pásovém podvozku, jejíž hmotnost je téměř 56 tun. Podvozek je speciálně navržený, ale má některé komponenty společné s podvozkem tanku Leopardu 2.

Na něm je posazena věž, která pětičlennou posádku chrání při zásahu municí do ráže 14,5 milimetru a proti střepinám granátů při ostřelování. Rychlost tohoto stroje na silnici je 67 kilometrů v hodině a dojezd 420 kilometrů.

Excelentní a přesné dělo

Špičkové je především dělo Rheinmetall ráže 155 milimetrů o délce hlavně 52 ráží. Ve spojení s automatickým nabíjením a moderním zaměřovacím systémem to dělá z PzH 2000 asi nejlepší zbraň svého druhu na světě. V zásobníku má 60 ran a první tři může vypálit během 9 sekund. Zvládne rychlou opakovanou střelbu s dopadem několika projektilů do jednoho cíle ve stejný okamžik.

Houfnice umožňuje používat i granáty SMArt 155, které si před dopadem i při letu přes 25 km cíle umějí samy vyhledat a zničit na zemi například obrněná vozidla zcela autonomně. Kanón vystřeluje i přesně naváděné raketové střely M982 Excalibur s prodlouženým doletem. Raketomety MARS II jsou německá modernizovaná verze amerických raketometů M270.

Ty byly upraveny podobně jako ty ve francouzských ozbrojených silách tak, aby zvládly vystřelovat přesně naváděné rakety M31. Stejné, jaké se dnes používají v raketometech HIMARS s doletem 70 kilometrů, ale mohou odpálit i nové střely s prodlouženým doletem. Odpalovací zařízení je standardně na pásovém podvozku vozidla Bradley.

To unese stejně jako dříve dva univerzální kontejnery – šestiranné zásobníky se střelami, tedy celkem 12 raket. To je dvojnásobné množství než u HIMARSu, který má kolový podvozek, uveze jen jeden standardní kontejner – odpalovač pro 6 raket – a je výrazně lehčí. MARS II není tak mobilní jako HIMARS, ovšem díky pásům zvládne těžší terén.

Které zbraně by mělo Německo ještě poslat na Ukrajinu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články